Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 listopada 2020 - 31 stycznia 2021. Zapraszamy niebawem!

Konkurs Thesaurus z Mikołajem.

Kolorowy baner

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Szanowni Państwo!

Otworzyliśmy się dla Was 6 grudnia 2017 roku. Główną ideą przyświecającą tworzeniu oddziału Thesaurus Cracoviensis jako otwartego muzealnego magazynu, było udostępnienie przestrzeni dla zwiedzających. Ze względu na konieczność zachowania ciągłości pracy przy wypożyczeniach i kwerendach, został wypracowany harmonogram, w ramach którego piątki to dni poświęcone prowadzeniu warsztatów edukacyjnych oraz soboty, kiedy jest możliwe zwiedzanie magazynów oraz pracowni konserwatorskich. Udało nam się w ten sposób zaprezentować zwykle zamkniętą strefę działalności muzeów dla osób niepracujących w tej przestrzeni – od kuchni. Bez Was - nie ma nas.

W tym roku miała się odbyć już trzecia edycja naszego święta oddziału „Thesaurus z Mikołajem”. Niestety, ze względu na pandemię, nie możemy Państwa zaprosić do Thesaurusa na wspólne wykonywanie tradycyjnych ozdób choinkowych ze Świętym Mikołajem. Dlatego zdecydowaliśmy się na opowieść online – o Mikołaju, o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, o koncepcji daru, która ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ znaczna część naszych muzealnych kolekcji powstała właśnie na tej drodze.

W mainstreamie postać Św. Mikołaja jest kojarzona z krasnalem znanym z reklamy Coca-Coli. Jednak w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym była to postać biskupa, znanego również jako Św. Mikołaj z Miry lub z Bari, czczony zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. Wg legendy żył na przełomie III i IV wieku, jednak dopiero w VI wieku pojawiają się pierwsze wzmianki w legendach. Był osobą pobożną, pomagał biednym i chorym, zaś po śmierci swoich rodziców rozdał cały majątek. W ikonografii jest przedstawiany jako biskup – ubrany w białą albę, przewiązaną w pasie sznurem zwanym cingulum. Na wierzch ma założony ornat ze stułą. Na głowie zaś mitrę lub infułę. Jednym z charakterystycznych atrybutów, które Św. Mikołaj trzyma w swojej ręce jest pastorał zakończony tzw. krzywaśnicą – elementem przypominającym zwijający się wzór z muszli ślimaka. Św. Mikołaj może też trzymać w ręku 3 złote kule – symbolizują one legendę opowiadającą o jednym z sąsiadów świętego, którego wspomógł finansowo w wydaniu swoich trzech córek za mąż. Takie wizerunki ze Św. Mikołajem możemy znaleźć m.in. na wotach cechowych, znajdujących się w zbiorach naszego muzeum, gdyż był on patronem niektórych cechów rzemieślniczych, działających niegdyś w Krakowie.

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do udziału w konkursie, związanym z naszym świętem – póki co wciąż online. Jest to jednak pretekst do tego abyśmy już wkrótce spotkali się na żywo! Przyjrzyjcie się  naszym zbiorom na zamieszczonym kolażu, wczytajcie w historię o oddziale Thesaurus Cracoviensis oraz Świętym Mikołaju  i spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania, dla każdej z kategorii wiekowych.

Dla młodszych uczestników (do 12 r.ż.):
1. Kto obchodzi imieniny 6 grudnia?
2. Co jest najbardziej charakterystycznym przedmiotem, który Św. Mikołaj trzyma w ręce?
3. Jak się nazywa tradycyjne nakrycie głowy Św. Mikołaja?

Dla starszych uczestników (powyżej 12 r.ż.):
1. Jakie są dwa najważniejsze atrybuty Św. Mikołaja?
2. Dlaczego Św. Mikołaj został patronem oddziału Thesaurus Cracoviensis?
3. Z jakimi miastami historycznie jest związany Św. Mikołaj?

Bardzo prosimy o zapoznanie się z wytycznymi w Regulaminie konkursu (do pobrania poniżej), szczególnie osoby niepełnoletnie i ich opiekunów.

Prosimy o przesyłanie odpowiedzi na pytania na adres mailowy: zbiory.magazyn@muzeumkrakowa.pl

W tytule wiadomości prosimy o wpisanie: Konkurs Thesaurus z Mikołajem.

Konkurs trwa od 1 do 6 grudnia. Ogłoszenie zwycięzców 9 grudnia.
Kolorowy baner