T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Muzealna Akademia 67 +/-

Zielono-biała grafika ukazująca człowieka z laską i w birecie na głowie.

Specjalna oferta dla dorosłych!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

SZANOWNI PAŃSTWO, W ZWIĄZKU Z ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĄ EPIDEMICZINĄ, MUZEALNA AKADEMIA 67+/- ZOSTAJE ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA!
Na obecną chwilę spotkania listopadowe i grudniowe NIE ODBĘDĄ SIĘ.

Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie poprowadzą doświadczeni muzealnicy i goście, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiedzą o wybranych zagadnieniach. 
Podczas jesiennej edycji programu będziemy kontynuować refleksję nad mniej znanymi obliczami renesansu. Wertując karty historii Krakowa porozmawiamy o tym, co istotne dla ciała: o renesansowej kuchni w naszym mieście, o tym, jak się ubierano oraz jak dbano o zdrowie. Nie zapomnimy również o strawie dla umysłu i ducha – opowiemy o najważniejszych osiągnieciach Akademii Krakowskiej w dziedzinie kartografii, a także pochylimy się nad wdzięcznym tematem renesansowej muzyki, która także wybrzmiewała w Krakowie. 
 
Wykłady popularnonaukowe odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).
25 listopada 
Muzyka w renesansowym Krakowie
Renesansowy Kraków kojarzy się na ogół ze wspaniałymi dziełami sztuki: architekturą, malarstwem czy rzeźbą. Trudniej jest skojarzyć go z muzyką, która – jako sztuka ulotna – nie daje się podziwiać w miejscach, w których rozbrzmiewała. A przecież na Wawelu działała wspaniała kapela, z którą związani byli tak wybitni kompozytorzy jak Wacław z Szamotuł czy Mikołaj Gomółka, z kolei w Kaplicy Zygmuntowskiej z inicjatywy króla Zygmunta utworzono Kolegium Rorantystów, mające w repertuarze kompozycje z całej Europy. Gdzie jeszcze rozbrzmiewała muzyka w Krakowie i kto ją wykonywał? Skąd czerpiemy informacje na temat muzyki w Krakowie? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu. Nie zabraknie także przykładów dźwiękowych.
dr Marek Bebak (Uniwersytet Jagielloński)

2 grudnia
Convivium, czyli uczta. Zwyczaje żywieniowe w XVI-wiecznym Krakowie
W historii kulinarnej Krakowa pierwsze dziesięciolecia ery nowożytnej odznaczają się wzbogaceniem menu i coraz większą wystawnością stołu. Do tradycyjnej, starszej kuchni średniowiecznej włączano coraz śmielej i coraz obficiej nowe produkty. Sztuka kulinarna nie poprzestawała na przyrządzaniu dań. Kuchmistrze dawali upust specyficznym potrzebom estetycznym, prześcigając się w nadawaniu wymyślnych kształtów i w zdobieniu potraw. A względna zasobność społeczeństwa i ambicje jego elity sprzyjały rozwojowi i urozmaiceniu form towarzyskich. Ich istotnym elementem było wspólne ucztowanie. 
Marta Marek (Muzeum Krakowa)
 
16 grudnia
Moda codzienna i odświętna krakowian epoki renesansu
Pomysł identyfikowania mieszczan z zamieszkałym przez nich miastem za pomocą stroju pojawił się w epoce nowożytnej, lubującej się w swoistym katalogowaniu i klasyfikowaniu wszystkiego wokół. Obok pierwszych paraencyklopedycznych opracowań opisujących świat czy katalogów sławnych postaci lub miejsc pojawiły się tzw. Trachtenbücher – zazwyczaj bogato ilustrowane specyficzne opisy strojów mających uchodzić za charakterystyczne dla mieszkańców określonego kraju, regionu czy miejscowości. Wzbogacony o bogaty zbiór ikonografii wykład pozwoli na określenie, jak wyglądały i czym były inspirowane ubiory XVI-wiecznych krakowian.
Michał Hankus (Muzeum Krakowa)
 
 
KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni.
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk. 
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk. W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).
W przypadku zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania spotkań lub zmiany ich terminu.
Zielono-biała grafika ukazująca człowieka z laską i w birecie na głowie.