Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Strona korzysta z ciasteczek!

Oprowadzanki

Kontakt
info@muzeumkrakow.pl tel. 12 426 50 60

Tematyczne oprowadzania rodzinne

Informacje o cyklu

Zwiedzanie muzeum może okazać się niezwykłą przygodą, pełną wyzwań i dobrej zabawy! Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w interaktywnych oprowadzaniach po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa. Będziemy poznawać ekspozycje podążając specjalnie wytyczonymi ścieżkami zwiedzania. W towarzystwie św. Walentego odkryjemy miłosne historie Podgórza. Kot Hipolit zdradzi nam sekrety niesamowitych wynalazków drzemiących w zakamarkach dawnego mieszczańskiego domu. Zajrzymy też głęboko pod ziemię i wzniesiemy się wysoko ponad nią, wdrapując się na szczyt pewnej krakowskiej wieży... Uwaga, bądźcie gotowi! Będziemy mieć ręce „pełne roboty”!

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min
Koszt: w cenie biletu na daną wystawę
Rezerwacja: info@muzeumkrakow.pl, tel. 12 426 50 60

Program

7 marca – Kamienica Hipolitów
Eureka! Na tropie domowych wynalazków
Aby dowiedzieć się, jak nasi prapradziadkowie radzili sobie bez towarzyszących nam na co dzień osiągnięć techniki, wcale nie trzeba poszukiwać wehikułu czasu. Wystarczy, tak, jak to robią prawdziwi detektywi, uważnie przyjrzeć się wnętrzom ich domów! Zapraszamy do udziału w niezwykłym rodzinnym oprowadzaniu, w czasie którego będziemy „śledzić” domowe wynalazki sprzed ponad 100 lat. Poznamy sposoby ogrzewania dawnych domów, metody przyrządzania kawy i herbaty, dowiemy się do czego służyła szkandela, co należało zrobić, by mieć piękne loki, a także jak wyglądał przodek smartfona oraz który wynalazek to pradziadek plików mp3.
Prowadzenie: Michał Hankus

27 marca – Rynek Podziemny
Archeologiczna przygoda
Czy wiecie, że pod powierzchnią Rynku Głównego kryją się niezwykłe tajemnice? A może chcecie zostać ich odkrywcami, dowiedzieć się, jak pracują archeolodzy i co odnaleźli pod ziemią w samym centrum Krakowa? Na czym tak naprawdę polega praca archeologa? Na zwiedzanie pełne zagadek i archeologicznych odkryć zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś ciekawego. Uwaga! Będzie można się pobrudzić!
Prowadzenie: Anna Warzecha, Dominik Lulewicz

17 kwietnia – Wieża Ratuszowa
U szczytu władzy
Wieża Ratuszowa to obok Sukiennic i kościoła Mariackiego najbardziej znany symbol Krakowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ona pozostałością po dawnej siedzibie władz miejskich, tj. krakowskim ratuszu. W trakcie oprowadzania na podstawie przygotowanych łamigłówek odkryjemy, gdzie zostawili po sobie znaki budowniczowie wieży i odszyfrujemy ich znaczenie. Dowiemy się również, kto poza królem mógł się posługiwać berłem i w jakich okolicznościach go używał. Zastanowimy się także, jakie związki łączyły kata z budynkiem ratusza i czy był on jego częstym gościem. Postaramy się policzyć schody, które musimy pokonać, żeby móc rozkoszować się panoramą widoczną z najwyższego piętra wieży.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Kontakt
info@muzeumkrakow.pl tel. 12 426 50 60