T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Salon pod Faetonem

Zielono-biała grafika przedstawiająca krzesło

Specjalna oferta dla dorosłych!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

SZANOWNI PAŃSTWO, W ZWIĄZKU Z ZAISTNIAŁĄ SYTUACJĄ EPIDEMICZINĄ, SPOTKANIA ODBĘDĄ SIĘ W INNYM TERMINIE. 
O szczegółach będziemy Państwa informować na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych

Jesienny cykl Salonu pod Faetonem poświęcony będzie nieoczywistym przestrzeniom piękna. Miejscom i zabytkom, których nie sposób znaleźć na widokówkach czy w broszurach zachęcających obcokrajowców do odwiedzenia dawnej stolicy Polski. Pochylenie się nad tym tematem pozwoli nam przyjrzeć się obliczu miasta, którego piękno i wartość historyczna wydaje się czasem niewidoczna na pierwszy rzut oka. Będzie to również okazja do refleksji nad zmieniającymi się na przestrzeni wieków kanonami piękna i ich pojmowaniem.
 
Wykłady naukowe w oparciu o muzealne kolekcje odbywają się w niedziele o godz. 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).
14 listopada
Twierdza Kraków. Piękno nieoczywiste 
Fortyfikacje były obecne w Krakowie od czasów najdawniejszych. Przez wieki trwały w symbiozie z miastem, kształtując jego przestrzeń w ramach kolejnych założeń obronnych. Większość zbudowanych w drugiej połowie XIX w. warowni nadal wywiera wyraźny wpływ na otoczenie inspirując dzisiejszych projektantów. Wykład zaprezentuje specyficzną estetykę zabytkowych umocnień. Piękno w części utracone, otoczone tajemnicą, zapomniane, a nawet w pewnym okresie negowane. Zapoznamy się geometrią wybranych założeń obronnych oraz z ich oryginalną architekturą. Piękno postaramy się dostrzec na każdym poziomie fraktalnie zaprojektowanej twierdzy. W jakości i estetyce detalu, w formie narysu, jak również w mistrzowskim sposobie ukrycia pośród zieleni monumentalnych kubatur fortecznych. 
Piotr Opaliński (Muzeum Krakowa)
 
22 listopada
Pomniki w mieście – sztuka upamiętniania
W krakowskich ogrodach i na miejskich placach podziwiać można liczne rzeźby autorstwa cenionych w kraju i za granicą artystów. Są to wręcz galerie na wolnym powietrzu. Mnogość rzeźbiarskich fundacji nadała XIX stuleciu miano złotego wieku pomników, ale też rozbudziła polemikę na temat formy i lokalizacji monumentalnej rzeźby w przestrzeni publicznej. Te burzliwe dyskusje wokół krakowskich pomników i niezwykłej pomnikomanii trwają nieprzerwanie do dziś. W czasie wykładu zaprezentowane zostaną interesujące przykłady krakowskich pomników, zarówno tych kontrowersyjnych, uznawanych za monumentalne formy zakłócające estetykę historycznej zabudowy miasta, jak i tych, które doskonale wkomponowały się w przestrzeń miejską, tworząc niezwykłą panoramę współczesnego Krakowa.
Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa)
 
13 grudnia
Twarz miasta – witryny i neony 
Oblicze miasta zmienia się nieustannie. Odczytujemy je z dawnych obrazów, grafik i rysunków, a od drugiej połowy XIX w. – z fotografii. Widzimy, jak zmieniały się ulice, place, fasady kamienic, zieleń miejska. Uważny obserwator dostrzeże również zmiany bardziej subtelne, które jednak znacząco wpływają na estetykę przestrzeni publicznej. W trakcie wykładu przyglądniemy się więc neonom, szyldom i witrynom krakowskich sklepów z przełomu XIX i XX w. W okresie tym właściciele sklepów ze Starego Miasta prześcigali się w przygotowaniu ciekawych aranżacji wystaw. Wzrok przedwojennych przechodniów przyciągały witryny salonu szkła i lamp Jakuba Grossa, sklepu z winami i herbatą Juliusza Grossego czy też delikatesów Antoniego Hawełki i sklepu firmowego króla czekolady Adama Piaseckiego. Wszystkie mieściły się na linii C–D w Rynku Głównym. W czasie spotkania spróbujemy wspólnie odczytać zapisane w nich piękno. 
dr Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa)
 
 
KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni.
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk. 
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk. W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).
W przypadku zaostrzenia sytuacji epidemiologicznej Muzeum zastrzega sobie prawo do odwołania spotkań lub zmiany ich terminu.
Zielono-biała grafika przedstawiająca krzesło