Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.
Strona korzysta z ciasteczek!

Tadeusz Kantor i Teatr Cricot 2 w Krzysztoforach

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Krakowskie reminiscencje".

Przez stulecia Pałac Krzysztofory pełnił rozmaite funkcje – był m.in. kamienicą mieszczańska, jedną z najważniejszych rezydencji miejskich, miejscem związanym z działaniami niepodległościowymi, koszarami, czy budynkiem użyteczności publicznej. W okresie po drugiej wojnie światowej kojarzony był także z krakowskim środowiskiem awangardowym.

Krzysztoforskie piwnice od drugiej połowy lat 50. stały się siedzibą Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Jednym z członków II Grupy Krakowskiej oraz jej współzałożycielem był Tadeusz Kantor. To właśnie w piwnicach Pałacu Krzysztofory miały miejsce premiery spektakli reżyserowanych przez T. Kantora, m.in. „W małym dworku” (1961), „Wariat z zakonnica” (1963), „Kurka wodna” (1967), czy najbardziej znanego spektaklu, czyli „Umarłej klasy” (1975). Także w Galerii Krzysztofory w 1963 r. zrealizowana została przez Tadeusza Kantora słynna Anty-Wystawa, czyli Wystawa Popularna.

Wykład wygłosi Justyna Kasińska (MK)

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.facebook.com/PalacKrzysztofory

Powiązane oddziały