Czas na Święta! Obyczaje świąteczne w dawnym Krakowie i okolicach

Ceny biletów na wystawę
Udział w zajęciach on-line plus 2 zł od uczestnika100.00 zł
Rezerwacje i terminy
Zapisy na zajęcia przyjmowane są najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem lekcji, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zgłoszenia  prosimy kierować na adres e-mail: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl

Zajęcia on-line

Święta to czas wyjątkowy, inny niż codzienny, a więc taki, który potrzebuje swojego rytuału. W ciągu roku okazji do świętowania było (i jest) mnóstwo, ale dwie z nich są wyjątkowe, wyznaczają nam całoroczny rytm.

Uwaga: zajęcia prowadzone są w okresie Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych.
Święta to czas wyjątkowy, inny niż codzienny, a więc taki, który potrzebuje swojego rytuału. Czas świąteczny nie ogranicza się tylko do samego dnia świąt, ale zaczyna się dużo wcześniej i trwa dużo dłużej niż to wynika z kalendarza. W ciągu roku okazji do świętowania było (i jest) mnóstwo, ale dwie z nich są wyjątkowe, wyznaczają nam całoroczny rytm.
Pierwsza z nich to Boże Narodzenie, pełne symboli i „odwiecznych” zwyczajów, których genezy często już nie znamy. Skąd wziął się zwyczaj dekorowania zielonego drzewka? W jakim celu powstały szopki krakowskie? I do czego w domu służył opłatek? I czym różniły się święta (jeśli się różniły) w mieszczańskiej kamienicy, w domu na przedmieściu i w wiejskiej chacie? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi podczas grudniowych zajęć.
Drugim ważnym okresem w roku była Wielkanoc wraz z Wielkim Postem i zwyczajami przedłużającymi świętowanie na wiele dni po samym Święcie. Przygotowanie palmy, malowanie jajek i lanie wodą w Lany Poniedziałek to tradycje znane i dziś. Ale jak do Wielkanocy przygotowywali się nasi pradziadkowie? Czy na poniedziałku się kończyło? I co w końcu należy włożyć do koszyczka, żeby tradycji stało się zadość? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na zajęciach odbywających się wiosną.
Kolorowy obraz. Para kupująca wielkanocnego baranka
Pocztówka bożonarodzeniowa
Najważniejsze informacje: