Zapraszamy do zapoznania się z godzinami otwarcia oddziałów podczas świąt Wielkanocnych Link

Przeciwko wyklętym – walka i propaganda

Archiwalny plakat. Żołnierz, na dole napis "Olbrzym i zapluty karzeł reakcji"
Najważniejsze informacje:
typ zajęć:
Ceny biletów na wystawę
Udział w zajęciach on-line plus 2 zł od uczestnika100.00 zł
Rezerwacje i terminy
Zapisy na zajęcia przyjmowane są najpóźniej na trzy dni przed planowanym terminem lekcji, w zależności od dostępności wolnych terminów.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail: zdalnelekcje@muzeumkrakowa.pl

Lekcja pokaże walkę i proces dyskredytowania Polskiego Państwa Podziemnego  i wywodzących się z niego organizacji konspiracji niepodległościowej, przez władze komunistyczne po roku 1945. Akcja była połączona z bezwzględnymi terrorem NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa (UB) przeciwko strukturom konspiracyjnym  cywilnym i oddziałom zbrojnym, które kontynuować walkę o wolną Polskę. Uczniowie zapoznają się z sytuacją w Polsce po zakończeniu II wojny światowej i losami żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Przedstawione zostaną mechanizmy komunistycznej propagandy,  i historie ludzi i  oddziału Józefa Kurasia „Ognia” oraz Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, ks. Władysława Gurgacza.

Podstawa programowa (klasy IV-VIII)

Historia (kl. V–VIII): XXXVI.1, XXXVII.1, XXXVII.2, XXXVIII.2; Wiedza o społeczeństwie (kl. IV–VIII): VI.5; Etyka (kl. IV–VIII): I.1.a, I.1.d, II.8.a, II.8.c, III.13

Podstawa programowa (licea)

Historia (zakres podstawowy): LV.3, LV.4, LV.5, LV.6; Etyka (zakres podstawowy): II.3.10, II.3.14, II.3.18