T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Obiekt miesiąca LISTOPADA

Filiżanka mosiężna, ok. 1840, Zbiory Muzeum Krakowa

Mosiężna filiżanka, datowana na l. 40. XIX wieku, doskonale odwzorowująca formy wykonane z porcelany, stanowi materialne świadectwo mody na celebrowanie picia kawy, herbaty lub czekolady, które cieszyły się ogromną popularnością w środowisku mieszczańskim.

Modne zwyczaje świadczyły o otwartości mieszkańców miast na rozmaite nowinki kopiowane z życia wyższych sfer; były wyrazem zadowolenia i radości z ustabilizowanego stylu życia w mieście, a także świadczyły o zamożności użytkowników, bo popularne składniki napojów nie należały do tanich (na dobrą sprawę, do czasów II wojny światowej, kawa, dobrej jakości herbata i cukier, były produktami niemal luksusowymi dla sporej części społeczeństwa).

Filiżanki, rozmaite urządzenia służące do przygotowania napojów- kawiarki, samowary podgrzewane za pomocą węgla umieszczonego w specjalnej tubie wewnątrz brzuśca urządzenia, ekspresy podgrzewane od spodu spirytusem- były niezbędnym elementem każdego szanującego się domu.


Obecnie także, z ogromną przyjemnością pijemy kawę parzoną w dobrym ekspresie i podaną w eleganckiej porcelanowej filiżance, a sklepy AGD oraz specjalistyczne sklepy z kawą i herbatą oferują nam produkty z rożnych zakątków świata.