Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.

Cracovia 3D. Via Regia - Kraków na szlaku handlowym w XIII-XVII wieku"

Kurator wystawy
Piotr Opaliński
12 lutego w Muzeum Historii Miasta Lipska otwarto wystawę „CRACOVIA 3D. Via Regia - Kraków na szlaku handlowym w XIII-XVII wieku".
Otwarcia wystawy dokonali Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Lipska dr Volker Rodekamp, Burmistrz ds. Kultury Miasta Lipska Michael Fabian oraz Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. pastor Friedrich Magirius (Honorowy Obywatel Miasta Krakowa), Konsul Honorowy RP w Lipsku Markus Kopp oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Lipsku Wojciech Więckowski.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa prezentuje cyfrowo zrekonstruowane elementy dawnej, często nieistniejącej już, architektury krakowskiej.  Zakres rekonstrukcji objął wybrane, istotne historycznie budynki oraz całe zespoły urbanistyczne na przestrzeni XIV, XV i XVII wieku.
Szczególnie wyeksponowano obiekty związane z handlem dalekosiężnym, w tym zabudowę Rynku krakowskiego - centralnego placu targowego miasta. Towarzysząca wystawie mapa ukazuje Kraków w sieci handlowej Europy w 2. połowie XV wieku, z uwzględnieniem miast leżących na historycznym szlaku handlowym zwanym niegdyś Via Regia (Droga Królewska). Historyczne rekonstrukcje zestawiono dawnymi rycinami oraz ze współczesnymi fotografiami Krakowa, aby uzmysłowić zwiedzającemu skalę zmian, które zaszły w topografii miasta.
Oprócz wydruków wielkoformatowych, panoram i makiet, wystawę wzbogacają eksponaty muzealne związane z tematyką krakowskiego handlu.
Oprawę multimedialną stanową animacje komputerowe „Cracovia. Origo” (Kraków. Początek) i „Cracovia. A.D. 1650”. Filmy obrazują początki kształtowania się krakowskiego zespołu osadniczego do połowy XIII wieku oraz miasto w szczytowej fazie rozwoju urbanistycznego i architektonicznego w 1. połowie XVII wieku.
Ekspozycja jest efektem kilkuletnich prac dużego zespołu specjalistów: grafików komputerowych, architektów, historyków, archiwistów, historyków sztuki oraz architektury.

Miejsce: Muzeum Historii Miasta Lipska, Böttchergäßchen 3, Leipzig, DE.
Czas trwania wystawy: 13 luty – 26 maj 2013
Kurator wystawy