T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta.

Baner kolorowy. Rysunkowa postać trzymająca książkę
Kurator wystawy
Leszek Sibila
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 12.00 zł
Bilet ulgowy 8.00 zł
Bilet rodzinny 24.00 zł
Bilet grupowy 8.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 7.00 zł
Oprowadzanie po wystawie czasowej 80.00 zł
Wstęp bezpłatny dla wszystkich dzieci do 7 roku życia

Opis wystawy:

Angielski pisarz i myśliciel Samuel Butler (1835–1902) powiedział: „Jeśli chcesz się nauczyć rzemiosła, idź do pracowni tego, kto się z rzemiosła utrzymuje”. Nie wiemy, czy bohater naszej wystawy znał te słowa autora artykułu Darwin among the Machines, ale swoim życiem zawodowym i osobistym zaświadczył, że myśl w nich zawarta nie była mu obca.
Bohaterem ekspozycji zatytułowanej Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik  i artysta, a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, jego dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniła z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. Był znany w środowisku – zarówno drukarskim, jak i introligatorskim – nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. W Krakowie znał go każdy, komu nieobce było umiłowanie książki. Znali go uczeni, artyści, badacze dziejów Krakowa i bibliofile. Z jego umiejętności i doświadczenia korzystały instytucje świeckie i kościelne. Jego klientami byli uczeni, artyści, arystokracja, ziemiaństwo, przemysłowcy, prezydenci, premierzy i… koronowane głowy.
Zakład Introligatorsko-Galanteryjny Roberta Jahody, jak również jego pracownicy i uczniowie gwarantowali najwyższą jakość wykonywanych usług. Jako jeden z pierwszych w Polsce Jahoda założył w swoim zakładzie pracownię konserwacji starych opraw i druków, ratując przed zniszczeniem wiele cennych ksiąg i dokumentów.
Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługuje zespół blisko 700 projektów opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych w latach 1892–1947 przez uznanych artystów (J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, Z. Jahodzianka). Około 60 z nich, unikatowych, wykonanych zostało w latach 1892–1912.
Wystawa ma charakter biograficzny. Jednak za sprawą przedstawienie działalności zawodowej oraz życia osobistego i rodzinnego Roberta Jahody jest również opowieścią o mieście. Opowieścią o ludziach i instytucjach, z którymi Mistrz pracował i współpracował i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie jego drogi zawodowej możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.

Wystawa „Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta”

Bohaterem ekspozycji zatytułowanej "Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta", a prezentowanej w kamienicy Hipolitów jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów. Swój zakład introligatorski prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.
Baner kolorowy. Rysunkowa postać trzymająca książkę
Kurator wystawy