Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Strona korzysta z ciasteczek!

Ślady

Baner kolorowy. Duży napis "ŚLADY" na białym tle
Kurator wystawy
Marta Śmietana
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 10.00 zł
Bilet ulgowy 8.00 zł
Bilet rodzinny 20.00 zł
Bilet grupowe 8.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 7.00 zł
Oprowadzanie 80.00 zł

Opis wystawy

Wystawa jest opowieścią o śladach – obrazach II wojny światowej przekazywanych przez świadków, bohaterów ekspozycji. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta.

Opis wystawy

Wystawa jest podróżą zarówno przez czas, jak i przestrzeń. Poruszamy się po Krakowie, w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów. Wystawa jest także uniwersalną opowieścią o mieście – wielokulturowym zjawisku, w którym zachodzą wspólne dla wszystkich metropolii procesy, a których wzorce możemy odczytywać na przykładzie Krakowa. Max Ehrmann w Dezyderacie napisał: „każdy ma swoją opowieść”. Co jednak zrobić z tymi, którzy cudze historie przyjęli za własne i spletli je ze swym życiem? Jak należy je opowiadać? Jak ich słuchać? Do kogo właściwie należą teraz te „obce-własne” opowieści? Do tych, którzy byli pierwszymi? Czy do tych, którzy wciąż pozwalają im trwać? A może są wspólne, a tym samym należą też do nas – słuchających? Zastanówmy się nad tym wspólnie, słuchając opowieści bohaterów wystawy Ślady.
Bohaterów / świadków / opowiadających jest wielu. Jedenaście osób, kilkanaście adresów, kilkadziesiąt przedmiotów – z których część jest rodzajem pars pro toto pamięci bohaterów. I jest jedno miasto – Kraków, w którym wydarzyły się – i dzieją się wciąż – wszystkie opowiadane na wystawie historie.

Trailer

Wystawa Ślady - Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Wystawa jest opowieścią o śladach – obrazach II wojny światowej przekazywanych przez świadków, bohaterów ekspozycji. Dzięki nim poznajemy fragmenty historii Krakowa, które wiążą się z konkretnymi miejscami na mapie miasta. Tym samym wystawa jest podróżą zarówno przez czas, jak i przestrzeń. Poruszamy się po Krakowie, w obszarze wyznaczonym wydarzeniami z lat 1939–1945, a prowadzą nas relacje bohaterów. Wystawa jest także uniwersalną opowieścią o mieście – wielokulturowym zjawisku, w którym zachodzą wspólne dla wszystkich metropolii procesy, a których wzorce możemy odczytywać na przykładzie Krakowa. Max Ehrmann w Dezyderacie napisał: „każdy ma swoją opowieść”. Co jednak zrobić z tymi, którzy cudze historie przyjęli za własne i spletli je ze swym życiem? Jak należy je opowiadać? Jak ich słuchać? Do kogo właściwie należą teraz te „obce-własne” opowieści? Do tych, którzy byli pierwszymi? Czy do tych, którzy wciąż pozwalają im trwać? A może są wspólne, a tym samym należą też do nas – słuchających? Zastanówmy się nad tym wspólnie, słuchając opowieści bohaterów wystawy Ślady. Bohaterów / świadków / opowiadających jest wielu. Jedenaście osób, kilkanaście adresów, kilkadziesiąt przedmiotów – z których część jest rodzajem pars pro toto pamięci bohaterów. I jest jedno miasto – Kraków, w którym wydarzyły się – i dzieją się wciąż – wszystkie opowiadane na wystawie historie.

Wernisaż wystawy

Rozmowy z mieszkańcami

Wywiady przeprowadzone na terenie krakowskich dzielnic Podgórze i Krowodrza.

Andrzej Chytkowski - Najbardziej interesują mnie historie mało znane

Dorota Bobulska - Pamiętamy bardziej te dobre strony życia

Kamila Klimczak - Wyprowadzamy się stąd natychmiast

Bartolomeo Koczenasz - Dotknięcie historii zapisanej w fotografiach

Maria Czechowska - Mamusia do końca życia czekała na nie

Wojciech Wilczyk - Jesteśmy nakłuwani przez pewne sytuacje

Katarzyna Zimmerer - Nie mam pojęcia jak dzisiaj mówić o pamięci

Anna Jeziorna, Natalia Jeziorna - Dla nas Mordechaj Gebirtig jest sąsiadem

dr Dawid Golik - Warto zadawać sobie pytania

Róża Karłowska - Każdy człowiek chce mieć koło siebie rodziców

Baner kolorowy. Duży napis "ŚLADY" na białym tle
Kurator wystawy
Marta Śmietana
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 10.00 zł
Bilet ulgowy 8.00 zł
Bilet rodzinny 20.00 zł
Bilet grupowe 8.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 7.00 zł
Oprowadzanie 80.00 zł

Powiązane oddziały