T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Wańka – wstańka. Nowohucki pomnik Lenina

Baner kolorowy. Pomnik Lenina na kuli ziemskiej
Kurator wystawy
Zbigniew Semik
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 10.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Bilet grupowy 10.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 9.00 zł
Wstęp wolny dla dzieci do 7 roku życia

Opis wystawy

Na wystawie zwiedzający zapoznają się z  historią pomnika od jego powstania aż do demontażu. Na ekspozycji pojawią się także wątki dotyczące uniwersalnych losów pomników na przestrzeni dziejów, a także opowieść o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych prac  znajdą się także dzieła tak rozpoznawalnych artystów, jak m.in. Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor, Edward Dwurnik czy znana i budząca kontrowersje instalacja Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości”, przedstawiająca odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.

Wystawa: Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina

Monument poświęcony pamięci Włodzimierza Lenina, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po jego demontażu, historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie, jakie generował, budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane. Na wystawie zwiedzający zapoznają się z historią pomnika od jego powstania aż do demontażu. Na ekspozycji pojawią się także wątki dotyczące uniwersalnych losów pomników na przestrzeni dziejów, a także opowieść o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych prac znajdą się także dzieła tak rozpoznawalnych artystów, jak m.in. Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor, Edward Dwurnik czy znana i budząca kontrowersje instalacja Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich „Fontanna przyszłości”, przedstawiająca odblaskową, „siusiającą” figurkę Lenina.
Baner kolorowy. Pomnik Lenina na kuli ziemskiej
Kurator wystawy