Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Akademia Dydaktyczna – semestr jesienny 2022/23 Kolekcje i przestrzenie opowieści

Najbliższy semestr Akademii Dydaktycznej poświęcimy prezentacji wybranych muzealnych kolekcji (broń, fotografia, kolekcja przedmiotów z czasów PRL–u) z nieoczywistej perspektywy, nie tyle stricte edukacyjnej, co narracyjnej, traktując je jako bohatera opowieści w ramach metody storytellingu.

Celem cyklu spotkań w semestrze jesiennym 2022/2023 będzie przybliżenie strategii angażowania uwagi słuchacza i metod tworzenia opowieści na kanwie artefaktów ilustrujących dziedzictwo miejskie. Zaproponowane przez Muzeum Krakowa spotkania, które częściowo odbywać się będą zdalnie, pozwolą poznać strategie angażowania uwagi słuchacza w edukacji formalnej, jak i nieformalnej („nauka przez praktykę”). Mamy nadzieję, że zainspirują do ich codziennego stosowania w pracy dydaktycznej.

Roland Barthes dostrzegł, że tworzenie i opowiadanie historii występuje niemal od samego początku ludzkości i dotyczy wszystkich społeczności. Każda kultura ma swoje opowieści, które wykorzystuje jako formę rozrywki, element edukacji czy też sposób przekazywania określonych idei. Opowieści umacniają ponadto pamięć o przeszłości i kreują poczucie tożsamości danej wspólnoty.

Zatem, jak stwierdzał Peter L. Berger, nasze życie zakorzenione jest w narracjach. Współczesne muzea, które zakładają stały dialog z publicznością i wsłuchiwanie się w nowe zdobycze humanistyki, starają się dostrzegać zjawisko zwrotu ku opowieściom (zwrotu narracyjnego). Opowiadanie historii staje się znaczącym społeczno–kulturowym działaniem polegającym nie tylko na dzieleniu się narracjami, ale i improwizacją, dramą czy budowaniem napięcia. Przestrzeń ekspozycji może stać się idealnym miejscem do tego procesu dzięki możliwości wykorzystywania elementów kolekcji muzealnej. Muzealia wspierają bowiem publiczność w zrozumieniu przeszłości, ale i pozwalają – w procesie snucia opowieści – na zanurzenie się we własnych doświadczenia.

Informacje organizacyjne:

Udział w zajęciach jest bezpłatny. 
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.
 
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:
https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele