Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W dniu 8 czerwca (czwartek) w Uroczystość Bożego Ciała wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

80. Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich

Kolorowa grafika. Różnokolorowa Szopka Krakowska na granatowym tle z liczbą 80. Tekst ze szczegółami konkursu i wystawy. Logo Muzeum Krakowa. 80. Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich

UWAGA! Uprzejmie prosimy, aby osoby chcące wziąć udział w konkursie, w dniu 1 grudnia przyniosły wraz ze sobą odpowiednie formularze załączone do regulaminu!

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia 2022 r. o godzinie 13.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Rozdanie nagród dzieciom nastąpi w dniu 11 grudnia 2022 r. o godz. 12.00.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 26 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Gra miejska – Na tropie szopek krakowskich

Podczas gry uczestniczki_cy w małych grupach będą mieć okazję poznania niezwykłej tradycji budowy szopek krakowskich. Podczas współzawodnictwa odkrywać będą architekturę oraz legendy, które inspirują twórczynie i twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Zespoły od 3 do 10 osób zmierzą się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek, a z okazji 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, będą mieć okazję poznać wybrane sylwetki najwybitniejszych twórców zjawiska.
Gra odbędzie się 3 grudnia 2022 r.
Rozpocznie się o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) i zakończy tamże o 14:30.

Spacer wokół szopki

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 14:00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 5 grudnia 2022 r. do 5 lutego 2023 r.
80. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partner Główny wystawy:

  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Mecenas Muzeum

  • Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Sponsorzy i partnerzy wystawy:

  • ARTIM Sp. z o.o.
  • IMAGO CENTRUM SZTUKI LUDOWEJ Sp. z o.o.
  • Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Oddział Krakowie – właściciel marki LOTTO
  • Kärcher Sp. z o.o.
  • Bright Junior Media – właściciel marki Czuczu
  • PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie
Kolorowa grafika. Różnokolorowa Szopka Krakowska na granatowym tle z liczbą 80. Tekst ze szczegółami konkursu i wystawy. Logo Muzeum Krakowa. 80. Jubileuszowy Konkurs Szopek Krakowskich

UWAGA! Uprzejmie prosimy, aby osoby chcące wziąć udział w konkursie, w dniu 1 grudnia przyniosły wraz ze sobą odpowiednie formularze załączone do regulaminu!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerzy i sponsorzy wydarzenia

Niebiesko - czerwone logo firmy Artim Kraków.Logo Bright Junior Media – marka Czuczu

Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta dofinansowała nagrodę specjalną w kategorii dziecięcej, rodzinnej lub szkolnej.

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności