Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2021

Fotografia przedstawiająca Stefana Rzeźnika

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na patrona tegorocznego wydarzenia.

Od 10 do 13 września 2021 r. oddział Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska” organizuje 15. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja poświęcona będzie działalności konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność- Równość-Niepodległość (PPS-WRN) w Krakowie.

W czasie II wojny światowej Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej. PPS-WRN rozwinęła szeroką działalność wydawniczą, przygotowywała zaplecze dla akcji partyzanckich, organizowała grupy bojowe do walki z okupantem. Działalność konspiracyjna obejmowała również akcję pomocy dla więźniów obozów koncentracyjnych i ludności żydowskiej.

Patronem tegorocznych obchodów będzie Stefan Rzeźnik.

Drugiego patrona wybiorą Państwo. Prosimy, aby spośród osób, których biogramy znajdują się w Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego, wskazać osobę, która Państwa zdaniem powinna zostać patronem tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Propozycje prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2021 r. na adres: dnipamieci@mhk.pl. Spośród zgłoszonych kandydatów, patron zostanie wyłoniony w drodze otwartego plebiscytu. Wyniki poznamy 30 czerwca 2021 r. Zapraszamy do udziału. Dla uczestników przewidujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Fotografia przedstawiająca Stefana Rzeźnika