Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w dniu 28 oraz 29 września Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie nieczynne.
Strona korzysta z ciasteczek!

Konkurs „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”

Teofil Piątkowski, Widok kościołów św. Wacława i kościoła św. Bartłomieja w Mogile, 1837, wł. Muzeum Krakowa

Szanowni Państwo, Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie „Na fundamencie krzyża. Historia Kościoła w Nowej Hucie”.

W ubiegłym roku przypadała 800. rocznica sprowadzenia cystersów do Mogiły, a w tym 800. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka – biskupa i kronikarza, który m.in. jako pierwszy przekazał nam legendę o kopcu Wandy. Ponieważ duchowny ten zrezygnował z funkcji biskupa krakowskiego i złożył śluby zakonne u cystersów jest uważany za jednego z opiekunów tego zgromadzenia, czego wyrazem jest wezwanie kościoła na os. Szklane Domy oraz ołtarz poświęcony temu błogosławionemu w bazylice mogilskiej.Konkurs jest dobrą okazją, by przybliżyć tą postać oraz dzieje związanych z cystersami budowli na ternie Mogiły: klasztoru, kościółka św. Bartłomieja, kaplicy w Lasku Mogilskim, cmentarza mogilskiego gdzie pochowani są bracia oraz kościoła pw. matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka na os. Szklane Domy.  

W konkursie mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 4 osób, uczęszczających do jednej szkoły. Formuła konkursu będzie obejmowała 2 etapy: drużynowe przygotowanie filmu reklamowego, którego tematem będą „Obiekty związane z opactwem oo. cystersów w Mogile  na terenie Nowej Huty” oraz drużynowy udział w grze miejskiej. Finał konkursu będzie miał miejsce 27 kwietnia 2023 r. w Muzeum Nowej Huty.
W ramach przygotowań do konkursu Muzeum zaprasza uczestników na wydarzenia związane z jego tematyką:

  • Oprowadzanie po klasztorze oo. cystersów w Mogile, wraz ze zwiedzaniem ekspozycji w Muzeum Duchowości i Kultury oo. cystersów (marzec 2023)
  • Spacer od klasztoru w Mogile do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka na os. Szklane Domy (kwiecień 2023)
Chęć udziału w Konkursie należy zgłaszać mailowo na adres nowahuta@muzeumkrakowa.pl(w temacie wiadomości prosimy wpisać: „Konkurs Na fundamencie Krzyża”).
W zgłoszeniu prosimy o podanie nazwy szkoły, nazwy drużyny oraz liczby uczniów biorących udział w Konkursie w ramach drużyny.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 marca 2023 r.
Teofil Piątkowski, Widok kościołów św. Wacława i kościoła św. Bartłomieja w Mogile, 1837, wł. Muzeum Krakowa

Regulamin konkursu

Konkurs objęty honorowym patronatem Rady Miasta Krakowa jest organizowany we współpracy z czasopismem „Głos – Tygodnik Nowohucki” oraz opactwem oo. Cystersów w Mogile.

logo oficjalnego Serwisu Miasta Krakowa. Zarys zabudowy Rynku Głównego.Logo Tygodnik Głos Nowohucki

Powiązane oddziały