Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Informujemy, że Centrum Obsługi Zwiedzających przeniosło się do Pałacu Krzysztofory. Serdecznie zapraszamy!

Konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

W ubiegłym roku mikroskopijny wirus przerwał wielowiekową tradycję, ale mamy nadzieję, że w tym roku na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej znów pojawią się kramy z różnościami. I tak jak dawniej będzie można nabyć: piernikowe serca, różańce z ciasta, gliniane gwizdki w kształcie zwierząt, drewniane mebelki dla dzieci, gliniane ptaszki, pukawki, cukierki, piłeczki jojo, figurki Żydów, siekierki, grzechotki, balony, figurki krakowiaków i górali, a także gliniane dzwonki. Wierzono niegdyś, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował na wiosnę wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych w postaci ptaków przesiadują na koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełny nadziei i radości, jest nam może jeszcze bardziej potrzebny. A ponieważ nie spotyka się go już na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od siedmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe odbywającym się w Domu Zwierzynieckim. W 2020 roku z powodu ogłoszonej pandemii konkurs miał formę internetowego plebiscytu publiczności. W tym roku mamy nadzieję, że siódmy już konkurs odbędzie się zgodnie z tradycją.

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć  na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.
Zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych:
  1. dzieci (do 12 lat)
  2. młodzież (12–18 lat)
  3. dorośli (powyżej 18 lat)
  4. rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, wyodrębnionej specjalnie dla nich
  5. Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Terminy

Z powodu wciąż obowiązujących obostrzeń tegoroczne zgłaszanie drzewek do konkursu będzie wyglądać nieco inaczej niż w ubiegłych latach. Prace konkursowe będziemy przyjmować w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 27 marca 2021 r., od godziny 10.00 do 15.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdziecie Państwo na końcu Regulaminu konkursu. Ze względu na zamknięcie muzeum dla zwiedzających zapraszamy z pracami przez wejście od strony ogrodu. Prosimy również nie zapomnieć o maseczkach! Tego dnia konkursowe prace zostaną zarejestrowane, a następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ogłoszenie wyników będzie miało formę transmisji online, w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12.00 na profilu Domu Zwierzynieckiego na facebooku. Natomiast odbiór nagród będzie możliwy po ponownym otwarciu muzeów.

Mamy również ogromną nadzieję, że od 10 kwietnia będziemy mogli pokazać tegoroczne drzewka na wystawie pokonkursowej w Barbakanie, ale to zależy od dalszych decyzji władz. Na pewno będziemy o tym głośno informować.

Konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe on-line

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy również w tym roku zaprosić Państwa do udziału w konkursie on-line, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego w terminie od 19 do 25 marca 2021 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału (czyli od 26 marca godz. 12.00), będzie można na nie głosować do 1 kwietnia 2021 r., do godziny 12.00, za pomocą pozytywnych reakcji pod zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności on-line.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim. Chcemy bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy sanitarne bardzo prosimy o sprawdzanie informacji zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na profilu Domu Zwierzynieckiego, gdzie będziemy zamieszczać konieczne aktualizacje związane z przebiegiem konkursu. W razie wątpliwości zachęcamy również do kontaktu z pracownikami oddziału, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Powiązane aktualności