Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Zgodnie z zaleceniami rządowymi informujemy, że od dnia 20 marca 2021 r. wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są zamknięte. Nie ustajemy jednak opowiadać Państwu o Krakowie, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Mamy nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się znowu w naszych oddziałach.

Powierzchnie w oddziale „Stara Synagoga”

ul. Szeroka 24, Kraków

Stara Synagoga jest najstarszą z synagog zachowanych w Polsce. Została zbudowana około 1485 r. w stylu gotyckim, a około 1550 r. przebudowana w stylu renesansowym przez architekta z Florencji Mateusza Gucciego. Do 1939 r. stanowiła centrum religijno-administracyjne żydowskiej wspólnoty w Krakowie. Synagoga, która przez stulecia była główną modlitewnią krakowskich Żydów, ośrodkiem władzy rabinów i seniorów żydowskiego miasta, a jednocześnie stanowiła bezcenny zabytek kultury, podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945 została obrabowana z bogatego wyposażenia i zrujnowana. Po zakończeniu II wojny światowej przez ponad dekadę pozostawała w ruinie.

W latach 1956 – 1959 została odrestaurowana i zaadaptowana na muzeum Dziejów i Kultury Żydów Krakowskich, które funkcjonuje w niej do dzisiaj na podstawie porozumienia zawartego w 1959 r. pomiędzy właścicielem zabytku, Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i jego obecnym użytkownikiem, Muzeum Krakowa.