Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Rejestracja do Biegu „Pamiętaj z nami 2022”

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Wracamy po dwóch latach przerwy, mając nadzieję, że czekaliście na ten bieg pielęgnujący pamięć o II wojnie światowej w Krakowie. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Krakowianki.

Zapisy w formie elektronicznej do 1.05.2022 roku do godziny 23:59 poprzez stronę
internetową: https://zapisy.sts-timing.pl/827

7 maja 2022 r. w sobotę Ulica Pomorska, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo, po raz ósmy stanie się miejscem startu, zaś plac Bohaterów Getta będzie metą. Bieg w symboliczny sposób łączy Trasę Pamięci tworzoną przez oddziały Muzeum Krakowa: Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow, opowiadające o czasach wojny i okupacji w Krakowie.

Ósmy bieg jest też pierwszym biegiem integracyjnym, w którym otwieramy się na osoby ze specjalnymi potrzebami i różnymi niepełnosprawnościami. Łączymy ludzi i pokonujemy różne dystanse: przestrzeń miasta, ale co ważniejsze – dystans międzyludzki.

Tradycyjnie liczą się wyniki, liczony będzie czas, ale pamiętajcie: w Biegu „Pamiętaj z nami” zwycięzcami są wszyscy, którzy pokonają 5 km.

W tym roku poprzez bieg chcemy upamiętnić dzielne kobiety czasu wojny i okupacji, bo doświadczenie losu kobiet jest motywem przewodnim wydarzenia Pamiętaj z nami, którego bieg jest częścią.

Nieustannie wierzymy, że historia powinna być nauczycielką i przewodniczką życia, to na doświadczeniach naszych przodków, na ich błędach i sukcesach powinniśmy się uczyć i wyciągać wnioski. Naszym obowiązkiem jest wiedzieć, pamiętać i pomagać.

Zapraszamy też wszystkich chętnych (z wyjątkiem uczestników biegu) do honorowego krwiodawstwa. Krew będzie można oddać w mobilnej stacji krwiodawstwa w godz. 11–14.00 na placu Bohaterów Getta, miejscu żywej pamięci, tragedii Żydów w czasie II wojny światowej, ale też miejscu działania słynnej apteki Pod Orłem, którą prowadził Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Tadeusz Pankiewicz.

Od lat kwestujemy razem z Polską Akcją Humanitarną na rzecz ofiar toczących się na świecie wojen. W tym roku prosimy o hojne wpłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy:
POMAGAMY: Zdecyduj, jak chcesz działać: | Polska Akcja Humanitarna (pah.org.pl)

Zabierzcie też swoje dzieci, bo 7 maja na mecie w godz. 11. 00–14.00 odbędą się warsztaty plastyczno-ruchowe dla najmłodszych.

Integracyjny Bieg „Pamiętaj z nami 2022”
Organizator: Muzeum Krakowa
7 maja 2022

godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

dystans: 5 km, z pomiarem czasu
limit uczestników: 900 osób
limit czasu: 1 godz.

Biuro zawodów:
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2/ I piętro/ sala Miedziana

6 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
7 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa:
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe: 40 zł – do 31 marca, 50 zł – od 1 kwietnia do 1 maja, 80 zł – 6 i 7 maja 2022

Pakiet startowy: koszulka techniczna, bilet do oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska)

Każdy, kto pokona dystans biegu, otrzyma pamiątkowy medal.
Każde dziecko otrzyma drobny upominek.

7 maja ok. godz. 13.30 – przewidujemy dekorację zwycięzców w klasyfikacji: generalnej, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowej kobiet i mężczyzn [od 18+ do 70+] i drużynowej

Nagrody są ważne, ale liczy się sam udział w biegu!

Do zobaczenia 7 maja 2022!

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Regulamin Biegu „Pamiętaj z nami 2022”

Patronat Honorowy

Patroni medialni

logo Kraków Culture KARNET

Patron medialny wydarzenia

Partner

Logo Wodociągi Miasta Krakowa S.A.