Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Akademia Kraków

Akademia Kraków: Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w cyklu spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych.

„Kraków w pięciu zmysłach”

W ramach Akademii Kraków zabierzemy Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… nasze zmysły! Podczas spacerów będziemy wspólnie uczyć się uważnego odczuwania miasta, będziemy odkrywać to, co ukryte lub przeoczone, bowiem często przytłoczone nadmiarem tylko jednego bodźca, np. dźwiękowego czy wizualnego. Pragniemy poznawać Kraków za pomocą obrazu, smaku, zapachu, dotyku, dźwięku. Będziemy poznawać miasto w zmysłach, ale też odkrywać zmysły w mieście. Zapraszamy do udziału w spacerach!

Harmonogram

Miej nosa do Krakowa!
Zwiedzanie zazwyczaj opiera się na zmyśle wzroku. To za jego pomocą podziwiamy krajobrazy, architekturę, dzieła sztuki; zarejestrowane dzięki niemu wrażenie utrwalamy na zdjęciach. Jednak co by było, gdybyśmy całą swoją uwagę skupili na najbardziej ulotnym zmyśle, jakim jest węch? To zapach sprawia, że przechodząc obok restauracji czy piekarni mamy apetyt na konkretne smakołyki, to on zmusza nas do unikania pewnych miejsc, to on uruchamia w nas konkretne wspomnienia. Zapraszamy na podróż w czasie po historii Krakowa, podczas której przewodnikiem będzie… nasz nos! Spacer będzie próbą odtworzenia charakterystycznych zapachów – nie tylko tych przyjemnych – centrum Krakowa od średniowiecza aż do czasów bardziej współczesnych.

Termin: 26 lutego 2022 r., sobota, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadząca: Alicja Zioło (licencjonowana przewodniczka miejska)

                                                        ***

Kraków na wyciągnięcie ręki
Wielowiekowe dziedzictwo i piękno Krakowa bardzo często dostrzegamy jedynie poprzez zmysł wzroku. Chodząc w pośpiechu ulicami miasta zapominamy jednak o tym, że poznanie to może być bogatsze i pełniejsze, jeżeli „oddamy głos” także innym zmysłom. Warto czasem zatrzymać się i odkryć ukryte detale architektoniczne. Warto dać czas naszym dłoniom, aby poczuły kształty, faktury, ciepło starych murów, linie rzeźb i ornamentów… Zapraszamy na spacer, podczas którego nie usłyszymy słów „Proszę nie dotykać!”, lecz pozwolimy działać naszemu zmysłowi dotyku, a Kraków będzie dla nas – dosłownie – na wyciągnięcie dłoni!

Termin: 26 marca 2022 r., sobota, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadząca: Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa, Dział Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego)

                                                               ***

Za dźwiękiem dzwonów i trąb
Czy wiedzą Państwo, jak brzmią najważniejsze krakowskie dzwony? Jaka jest ich historia, którą połączyć można z dziejami najważniejszych miejskich wież? Jaka dźwiękowa oprawa towarzyszyła koronacjom królewskim czy przejazdom posłów? Zapraszamy na niezwykły spacer, podczas którego będziemy podążać nie za tym, co widoczne i namacalne, a za tym, co słyszalne. Spacer poprowadzi nas szlakiem krakowskich dzwonów i nie tylko. W trakcie spaceru spróbujemy odtworzyć zwykłe dźwięki dawnego Krakowa – wspomnimy o ulicznych grajkach, zegarach, hejnale, a także o trębaczach i innych muzykach, którzy uświetniali uroczystości – czy to kościelne, czy państwowe rozgrywające się w przestrzeni miasta.

Termin: 23 kwietnia 2022 r., sobota, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadzący: Anna Magiera (Muzeum Krakowa, Dział Edukacji)

                                                             ***

Z łyżką i widelcem przez Kraków
Dziś doskonale wiemy, gdzie w Krakowie pójść na kawę albo na obiad. A jak to wyglądało dawniej? Zapraszamy na niezwykły spacer, podczas którego poznamy dawną krakowską gastronomię – od czasów średniowiecznych aż po wiek XX. Wspólnie odwiedzimy miejsca, gdzie w okresie staropolskim szynkowano piwo czy nabywano węgierskie wina, a w czasach bardziej współczesnych – chadzano na kawę i obiady. W opowieści o dawnych lokalach nie zabraknie smacznych kąsków – ciekawostek na temat krakowskiej kuchni na przestrzeni wieków, zasad żywieniowych, a także nieco o ucztowaniu w gronie rodzinnym i nie tylko. Będziemy odkrywać i łączyć smaki, pobudzać nasze podniebienia. Dosłownie – rozsmakujemy się w historii Krakowa! Po spacerze uczestnicy będą mogli skorzystać z rabatu na wybrane krakowskie przysmaki w Handelek Smakowalnia i sami przekonać się, jak smakuje Kraków.

Termin: 21 maja 2022 r., sobota, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Prowadząca: Anna Warzecha (Muzeum Krakowa, Oddział Rynek Podziemny)

                                                              ***

Kraków, którego już nie ma
Kraków, a zwłaszcza jego centrum, od czasów lokacyjnych przechodzi nieustanną transformacje. Zapraszamy w podróż po nieistniejącym mieście. Spacer poświęcony będzie przekształcanej lub znikającej w ciągu wieków zabudowie sakralnej, handlowej, administracyjnej, mieszkaniowej oraz rekreacyjnej w Krakowie. Odkryjemy, że współcześnie pusta przestrzeń Rynku Głównego posiadała niegdyś ścisłą zabudowę handlową i administracyjną. Odnajdziemy miejsce, w którym świątynię zastąpił targ warzywny, a teren zajmowany przez fortyfikacje przeznaczono pod najważniejszy park miejski. Sprawdzimy, gdzie kiedyś jeździły tramwaje, a obecnie obowiązuje wyłącznie ruch pieszy.

Termin: 18 czerwca 2022 r., sobota, godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1
Prowadząca: dr Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa, Kamienica Hipolitów)

Informacje organizacyjne

Spacery w ramach Akademii Kraków przeznaczone są dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. Spacery są płatne: 15 zł od osoby.

Bilety do nabycia na www.bilety.mhk.pl, a w miarę dostępności także w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl i w kasach muzealnych. Prowadzimy jedynie sprzedaż biletów, nie obowiązuje rezerwacja.

Pytania dotyczące Akademii Kraków prosimy kierować pod adres: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Pragniemy także poinformować, że od 2022 r. istnieje ponadto możliwość zamówienia z wyprzedzeniem spaceru dla grupy zorganizowanej do 30 osób w miarę dostępności terminów i zgodnie z obowiązującą sytuacją pandemiczną. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Powiązane wydarzenia