Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia nie będzie dostępu do Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego. Proszę o korzystanie w tym dniu z bramy od ulicy Szczepańskiej.
Strona korzysta z ciasteczek!

Ferie w muzeum 2022

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym programem na ferie zimowe! Wśród proponowanych wydarzeń znajdują się m.in. warsztaty plastyczne, gra terenowa, zwiedzanie interaktywne, oprowadzania tematyczne oraz spacery!

Program:

Oddziały biorące udział w akcji:
1.     Pałac Krzysztofory
2.     Rynek Podziemny
3.     Celestat
4.     Kamienica Hipolitów
5.     Stara Synagoga
6.     Rydlówka
7.     Muzeum Podgórza
8.     Fabryka Emalia Oskara Schindlera
9.     Ulica Pomorska
10.  Apteka pod Orłem
11.  Thesaurus Cracoviensis
12.  Muzeum Nowej Huty
13.  Podziemna Nowa Huta

Wstęp na wydarzenia jest płatny.
Cena biletów:
Zajęcia edukacyjne – 5 zł (wstęp bezpłatny dla jednego opiekuna)

Bilety można nabyć w kasach muzealnych oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.                    
Obowiązuje rezerwacja na wydarzenia, którą prowadzi Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 1, 31-042 Kraków; tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

***

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19, obowiązuje limit wejść na wydarzenia edukacyjne wynoszący 1 os. na 15 m2.
Osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19 lub status ozdrowieńca wyżej wymieniony limit nie obowiązuje.
Informacje związane z limitami zwiedzania wystaw są zawarte w regulaminie zwiedzania dostępnym na stronie www.muzeumkrakowa.pl 

PROGRAM:

ZAJĘCIA DLA RODZIN I DZIECI MŁODSZYCH (do 10 roku życia)

Moja własna świątynia muz
warsztaty połączone ze zwiedzaniem wystawy
19 stycznia (środa), godz. 11.00
26 stycznia (środa), godz. 11.00
• Pałac Krzysztofory
Podczas warsztatów dowiemy się, czym są muzeum oraz zabytek, a także jak powstaje wystawa. Spotkanie zaczniemy od zwiedzanie nowej wystawy stałej Kraków od początku, bez końca, gdzie zobaczymy, z czego składa się ekspozycja muzealna i jak wyglądają podpisy. Następnie zabawimy się w muzealników i sami spróbujemy stworzyć własne mini wystawy. Wykorzystamy do tego kopie zabytków oraz pudełka, które posłużą jako ekspozytory. Każda z rodzin będzie mogła stworzyć własną miniekspozycję, wymyślić tytuł wystawy, zrobić podpisy do zabytków, a następnie oprowadzić po ekspozycji pozostałych uczestników.

Prowadzące: Justyna Kasińska, Joanna Kantor-Witkowska

Mapa Krainy K(a)rākō
warsztaty
17 stycznia (poniedziałek), godzina 11.00
•Rynek Podziemny
Kiedyś świat był płaski jak stół, miał krawędzie i niezbadane lądy. Co? Nie wierzysz? Mówisz, że to niemożliwe, bo ziemia jest okrągła? No cóż, mów tak dalej. A my wiemy, że jeszcze 500 lat temu na samych krańcach świata żyły prawdziwe smoki. Łaziły po brzegach świata i były piękno-straszne. Między smokami zaś uwijały się najróżniejsze przedziwne stwory. Na warsztatach opowiemy o naszej ostatniej tajemniczej wyprawie do ruin zapomnianej krainy K(a)rākō. Odkryliśmy w nich coś wielce zaskakującego. Co takiego? O tym dowiecie się na warsztatach.

Prowadzący: grupa Szwendacze

Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono piece
warsztaty
26 stycznia (środa), godzina 12.00
•Muzeum Podgórza
 W XIX wieku w Podgórzu działała fabryka Maurycego Barucha wytwarzająca m.in. piece kaflowe. Dziś rzadko spotykane w domach, dawniej były nieodłącznymi elementami wyposażenia eleganckiego mieszkania. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię podgórskiej fabryki, zasady działania dawnego pieca oraz własnoręcznie ozdobią kafel ze wzorem inspirowanym dawnymi wyrobami fabryki Barucha.

Prowadząca: Katarzyna Bury

Misja – detektyw
warsztaty, interaktywne zwiedzanie wystawy
21 stycznia (piątek), godz. 10.00
28 stycznia (piątek), godz. 10.00
•Thesaurus Cracoviensis
W muzealnym skarbcu pełnym tajemnic na uczestników czeka wiele wyzwań! Za pomocą detektywistycznego sprzętu, sprytu i wrodzonej dociekliwości, a czasem odrobinie szczęścia, tajni wywiadowcy mogą rozwiązać niejedną zagadkę. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą muzealny magazyn i wcielą się w role detektywów, odkrywając tajemnice zgromadzonych tam obiektów.

Prowadząca: Helena Kocur

Co łączy dzięcioła i igloo?
warsztaty
18 stycznia (wtorek), godz. 11.00
•Podziemna Nowa Huta, osiedle Szkolne 37
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno człowieka, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Podczas warsztatów porozmawiamy o bezpiecznych kryjówkach zwierząt i ludzi. Zainspirowani, stworzymy fantazyjne i niepowtarzalne projekty plastyczne własnych bezpiecznych baz.

Prowadząca: Agata Klimek-Zdeb

Moja dzielnica – moje Mistrzejowice
warsztaty
25 stycznia (wtorek), godz. 11.00
•Muzeum Nowej Huty
Gdzie najlepiej jeździ się na sankach, gdzie można kupić najsmaczniejsze lody? Na którym placu zabaw jest najlepsza zabawa? W którym parku ptaki najpiękniej śpiewają? W czasie zajęć poznamy historię dzielnicy Mistrzejowice, najważniejsze jej obiekty, a następnie, pracując z mapą, oznaczymy te punkty, które powinny trafić na listę największych atrakcji tej części Krakowa. Wykonamy również wizytówki dla każdej ze wskazanych atrakcji. To będzie nasza mapa! Nasze Mistrzejowice.

Prowadzący: Piotr Kapusta

ZAJĘCIA DLA RODZIN, DZIECI I MŁODZIEŻY

Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano
warsztaty
20 stycznia (czwartek), godz. 10.00
27 stycznia (czwartki), godz. 10.00
•Celestat
W czasie warsztatów, poznamy krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielimy się w role budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniesiemy średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.

Prowadzący: Michał Szczerba

Bal u Hipolitów
warsztaty
19 stycznia (środa), godz. 12.30
26 stycznia (środa), godz. 12.30
•Kamienica Hipolitów
Podczas warsztatów opowiemy, gdzie odbywały się największe bale w Krakowie, jak dekorowano sale, w co należało się ubrać, co koniecznie trzeba było zabrać ze sobą. Na zakończenie wykonamy ozdoby, które z pewnością przydadzą się na balu karnawałowym.

Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz

Zaprojektuj synagogę
warsztaty
17 stycznia (poniedziałek), godz. 10.00
24 stycznia (poniedziałek), godz. 12.00
•Stara Synagoga
Krakowska Stara Synagoga to najstarsza zachowana tego typu budowla w Polsce. W czasie zajęć opowiemy, czym różniły się synagogi od Świątyni Jerozolimskiej, a na podstawie zebranej ikonografii zaprezentujemy wnętrze i wyposażenie tej ostatniej. Zwiedzając krakowską Synagogę poznamy jej funkcje, budowę a także cenne skarby ukryte w jej murach. Następnie przy pomocy gotowych elementów wyposażenia różnych budynków sakralnych, każdy z uczestników będzie mógł (jak układankę) zaplanować wnętrze „własnej” synagogi.

W trakcie zajęć dla cierpliwych puzzle z przedstawieniem: 1. Model Świątyni Jerozolimskiej, 2. Synagoga mężczyzn w Starej Synagodze (lata 30. XX wieku).

Prowadząca: Anna Jodłowiec-Dziedzic

Poszukiwacze złotego rogu
gra terenowa
20 stycznia (czwartek), 10.00–15.00
•Rydlówka
Bronowice Małe to fascynująca młodopolska wieś, którą swoim dramatem Wesele rozsławił Stanisław Wyspiański. Do dziś w Bronowicach można znaleźć ślady po gościach weselnych – zarówno tych prawdziwych, jak i tych wymyślonych przez artystę. Chcecie wiedzieć, co wydarzyło się tu na prawdę i gdzie teraz jest ZŁOTY RÓG?
Weźcie udział w naszej grze, a na pewno znajdziecie ciekawe odpowiedzi.

Prowadzące: Ewelina Radecka, Joanna Zdebska-Schmidt

Skrzynia na skarby
warsztaty plastyczne połączone z interaktywnym oprowadzaniem po wystawie
27 stycznia (czwartek), godz. 11.00
•Rydlówka
W każdym wiejskim domu stała kiedyś pięknie malowana skrzynia. Służyła nie tylko do przechowywania przedmiotów, kryła także pewne skarby i miała wiele różnych zastosowań. Wspólnie odkryjemy, co skrywała i do czego służyła, a następnie ozdobimy własne mini skrzyneczki na skarby.

Prowadzące: Ewelina Radecka, Joanna Zdebska-Schmidt
 
ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY I DLA RODZIN ZE STARSZYMI DZIEĆMI

Życie codzienne w okupowanym Krakowie
oprowadzanie po wystawie
21 stycznia (piątek), godz. 11.00
•Fabryka Schindlera
Uczestnicy oprowadzania przyjrzą się temu jak w okresie niemieckiej okupacji w mieście żyli i radzili sobie jego polscy, żydowscy, ale też niemieccy mieszkańcy. Zestawienie tych trzech perspektyw pozwoli uświadomić jak potężny wpływ na życie codzienne miała polityka rasowa oraz decyzje władz niemieckich o znaczeniu międzynarodowym.

Prowadzący: Wojciech Górny

Wojenne losy krakowian
warsztaty
28 stycznia (piątek), godz. 11.00
•Fabryka Schindlera
Wojna była czasem, w którym bardzo wielu mieszkańców naszego miasta zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów i wyruszenie w nieznane. Ratując życie i dobytek lub szukając środków do dalszego życia, trafiali nawet w najdalsze zakątki świata. Na wystawie czasowej Rozstania-poszukiwania opowiemy o tym, jak wojna zmieniła losy zwykłych ludzi i jak długą, wyczerpującą drogę musieli oni przebyć by wrócić do rodzinnego Krakowa. Drogi te nierzadko wiodły poprzez kilka kontynentów…

Prowadzący:  Bartosz Heksel

Wojenne historie z Krakowa
spacer
18 stycznia (wtorek), godz. 12:00
25 stycznia (wtorek), godz. 12:00
•Ulica Pomorska
Na przykładzie wybranych miejsc w Krakowie zostaną przedstawione straty z czasów hitlerowskiej okupacji w zakresie dziedzictwa materialnego i ludnościowego. Wiele interesujących kamienic znajdujących się na trasie spaceru skrywa często dramatyczne, a zarazem ciekawe historie z lat wojennych.

Prowadzący: Tomasz Stachów

Życie codzienne w krakowskim getcie
oprowadzanie tematyczne z wykorzystaniem relacji świadków
20 stycznia (czwartek), godz. 13.00
27 stycznia (czwartek), godz. 11.00
•Apteka pod Orłem
W trakcie tematycznego oprowadzania na konkretnych przykładamy poznamy, w jaki sposób w trakcie II wojny światowej ludzie radzili sobie z codziennością w zamkniętej za murami dzielnicy żydowskiej. Prześledzimy plan dnia przeciętnego mieszkańca. Dowiemy się, w jakich warunkach ludzie mieszkali, co jedli, jak wyglądała możliwość nauki dzieci i młodzieży, jak spędzano czas wolny, gdzie szukano rozrywki oraz czy w getcie istniało życie kulturalne. W trakcie oprowadzania uczestnicy będą mogli samodzielnie korzystać z dostępnych na wystawie zdjęć i relacji świadków oraz wyszukiwać informacje dotyczące krakowskiej dzielnicy zamkniętej i losu jej mieszkańców.

Prowadzący: Bartosz Heksel

Kalendarium:

17 stycznia 2022 - poniedziałek
Mapa Krainy K(a)rākō - Rynek Podziemny: godz. 11.00
Zaprojektuj synagogę - Stara Synagoga: godz. 12.00

18 stycznia 2022 - wtorek
Wojenne historie z Krakowa - Ulica Pomorska: godz. 12.00
Co łączy dzięcioła i igloo? - Muzeum Nowej Huty (Podziemna Nowa Huta): godz. 11.00

19 stycznia 2022 - środa
Bal u Hipolitów - Kamienica Hipolitów: godz. 12.30
Moja własna świątynia muz - Pałac Krzysztofory:  godz. 11.00

20 stycznia 2022 - czwartek
Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano - Celestat:  godz. 10.00
Poszukiwacze złotego rogu - Rydlówka: godz. 10.00 - 15.00
Życie codzienne w krakowskim getcie - Apteka pod Orłem: godz. 13.00

21 stycznia 2022 - piątek
Misja – detektyw - Thesaurus Cracoviensis: godz. 10.00
Życie codzienne w okupowanym Krakowie - Fabryka Schindlera godz. 11.00

24 stycznia 2022 - poniedziałek
Zaprojektuj synagogę - Stara Synagoga: godz. 12.00

25 stycznia 2022 - wtorek
Moja dzielnica – moje Mistrzejowice - Muzeum Nowej Huty:  godz. 11.00
Wojenne historie z Krakowa - Ulica Pomorska:  godz. 12.00

26 stycznia 2022 - środa
Bal u Hipolitów - Kamienica Hipolitów:  godz. 12.30
Moja własna świątynia muz - Pałac Krzysztofory: godz. 11.00
Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono piece - Muzeum Podgórza:  godz. 12:00

27 stycznia 2022 - czwartek
Skrzynia na skarby - Rydlówka: godz. 9.30
Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano - Celestat: godz. 10.00
Życie codzienne w krakowskim getcie - Apteka pod Orłem:  godz. 11.00

28 stycznia 2022 - piątek
Misja – detektyw - Thesaurus Cracoviensis:  godz. 10.00
Wojenne losy krakowian - Fabryka Schindlera: godz. 11.00

Powiązane wydarzenia

Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieci

Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieci

19.01.2022Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieciPałac Krzysztofory godz. 11:00
Bal u Hipolitów

Bal u Hipolitów

19.01.2022Bal u HipolitówKamienica Hipolitów godz. 12:30
Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano

Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano

20.01.2022Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowanoCelestat godz. 10:00
Poszukiwacze złotego rogu

Poszukiwacze złotego rogu

20.01.2022Poszukiwacze złotego roguRydlówka godz. 10:00
Życie codzienne w krakowskim getcie

Życie codzienne w krakowskim getcie

20.01.2022Życie codzienne w krakowskim getcieApteka Pod Orłem godz. 13:00
Misja – detektyw

Misja – detektyw

21.01.2022Misja – detektywThesaurus Cracoviensis godz. 10:00
Życie codzienne w okupowanym Krakowie - oprowadzanie po wystawie „Kraków - czas okupacji 1939-1945”

Życie codzienne w okupowanym Krakowie - oprowadzanie po wystawie „Kraków - czas okupacji 1939-1945”

21.01.2022Życie codzienne w okupowanym Krakowie - oprowadzanie po wystawie „Kraków - czas okupacji 1939-1945”Fabryka Emalia Oskara Schindlera godz. 11:00
Zaprojektuj synagogę

Zaprojektuj synagogę

24.01.2022Zaprojektuj synagogęStara Synagoga godz. 12:00
Moja dzielnica – moje Mistrzejowice

Moja dzielnica – moje Mistrzejowice

25.01.2022Moja dzielnica – moje MistrzejowiceMuzeum Nowej Huty godz. 11:00
Wojenne historie z Krakowa

Wojenne historie z Krakowa

25.01.2022Wojenne historie z KrakowaUlica Pomorska godz. 12:00
Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieci

Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieci

26.01.2022Moja własna świątynia muz - warsztaty dla dzieciPałac Krzysztofory godz. 11:00
Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono piece

Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono piece

26.01.2022Gorący temat – czyli jak dawniej zdobiono pieceMuzeum Podgórza godz. 12:00
Bal u Hipolitów

Bal u Hipolitów

26.01.2022Bal u HipolitówKamienica Hipolitów godz. 12:30
Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano

Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano

27.01.2022Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowanoCelestat godz. 10:00
Skrzynia na skarby

Skrzynia na skarby

27.01.2022Skrzynia na skarbyRydlówka godz. 11:00
Życie codzienne w krakowskim getcie

Życie codzienne w krakowskim getcie

27.01.2022Życie codzienne w krakowskim getcieApteka Pod Orłem godz. 11:00
Misja – detektyw

Misja – detektyw

28.01.2022Misja – detektywThesaurus Cracoviensis godz. 10:00
Wojenne losy krakowian

Wojenne losy krakowian

28.01.2022Wojenne losy krakowianFabryka Emalia Oskara Schindlera godz. 11:00
1/1

Powiązane aktualności