Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Strona korzysta z ciasteczek!

Jesień średniowiecza

Muzeum Krakowa zaprasza do Rynku Podziemnego na cykl spotkań z tematyką średniowiecza.

Informacje organizacyjne

Rezerwacja  oraz zakup biletów: bilety.muzeumkrakowa.pl 
Uprzejmie informujemy, iż na wydarzenia z cyklu Jesień średniowiecza nie obowiązuje bezpłatne wejście dla przewodników.

Oprowadzania tematyczne:

Piątki, godz. 18.00:

Święci, magia i amulety

(19.11, 26.11)

Co o sprawach duchowych mogą nam powiedzieć obiekty prezentowane w Rynku Podziemnym? Naprawdę wiele. Znajdziemy tutaj m.in. ofiary zakładzinowe, pochówki antywampiryczne, a też św. Marka, czy sól św. Kingi. W czasie oprowadzania podziemne zabytki staną się pretekstem do opowieści o pogańskich praktykach, zabiegach magicznych oraz oczywiście również o chrześcijańskich obrzędach i kulcie świętych.

Tajemnice średniowiecznych rzemieślników

(5.11, 12.11)

Oprowadzanie tematyczne przybliży tematykę rzemiosł w średniowiecznym Krakowie. Opowiemy o garncarzach, kowalach, płatnerzach, złotnikach, szewcach i krawcach, oraz o tym w jaki sposób wykonywali przedmioty, które dziś cieszą nasze oczy w muzeach. W trakcie zwiedzania poznamy też m.in. dawne metody farbowania tkanin, barwienia i wypalania gliny, kucia metalu i dowiemy się dlaczego dobry rzemieślnik był i jest nadal tak ceniony.

Archeologia w służbie ideologii politycznych

Wykład online – 17.11 – środa godz. 17.00, platforma zoom


Od XIX w. narody Europy wykorzystywały dynamicznie rozwijające się nauki o przeszłości do formowania swej tożsamości i potwierdzenia wielosetletniej obecności na mapie kontynentu. Jedne nacje tą drogą przyspieszyły swoją emancypację, a inne wykorzystały to do uzasadnienia roszczeń terytorialnych i agresji militarnej. Istotną rolę odegrała tu archeologia kształtująca w XIX w. swój nowoczesny aparat badawczy i współpracująca z historią oraz etnografią przy rekonstrukcji procesów dziejowych. W l. 30. XIX w. Pavel Josef Safařik, publikując monumentalne Słowiańskie Starożytności zapoczątkował odrodzenie narodowe Czechów i Słowaków. W 1895 r. niemiecki badacz Gustav Kosinna połączył kultury archeologiczne z jednostkami etnicznymi, co zostało wykorzystane przez III Rzeszę do uzasadnienia ekspansji terytorialnej. Paradoksalnie uczeń Kosinny, prof. Józef Kostrzewski posłużył się tą samą metodą do stworzenia teorii autochtonicznej uzasadniającej prawa Polski do ziem nad Odrą i Wisłą. Na wykładzie przedstawione będą wybrane teorie oraz wykopaliska z terenu Polski i Europy, które wykorzystywano (w sposób nieraz kontrowersyjny) w celu budowania i umacniania własnej państwowości.

Powiązane wydarzenia