Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.
Strona korzysta z ciasteczek!

Klinika dla rzeczy

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

Muzeum Krakowa zaprasza do oddziału Thesaurus Cracoviensis na cykl warsztatów konserwatorskich dla dorosłych.

Rzemieślniczy maj, czyli spotkanie z konserwatorem mebli i rzemiosła

28.05.2022, godz. 10.00
W ramach spotkania odbędą się warsztaty połączone z krótkim wykładem na temat rodzaju i zastosowań drewna w rzemiośle i sztuce. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość spróbować barwić, politurować i złocić elementy drewniane. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji drewna i jego zabezpieczania.

Więcej informacji: Rzemieślniczy maj

Introligatorski czerwiec, czyli spotkanie z mistrzem introligatorstwa

25.06.2022 , godz. 10.00
Porozmawiamy o tym, czym zajmuje się introligator, jakie wykonuje prace, zastanowimy się, czy możliwe jest wykonanie oprawy tylko ręcznie, bez udziału maszyn. Poznamy różne rodzaje opraw introligatorskich z muzealnej kolekcji, a także narzędzia, z jakich korzysta introligator w codziennej pracy (szywnica, prasa ręczna, kostka introligatorska). Zapoznamy się również z techniką szycia ręcznego na przykładzie uszytego woluminu gazety codziennej.
Osoba prowadząca: Katarzyna Pietrzycka-Minczak, Joanna Rościszewska

Więcej informacji: Introligatorski czerwiec

Malarski październik, czyli spotkanie z konserwatorem malarstwa

29.10.2022, godz.10.00
W czasie zajęć opowiemy o różnych technikach malarskich stosowanych przez artystów. Na wybranych przykładach z muzealnych zbiorów przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem olejnym czy obrazami wykonanymi w technice akrylowej. Opowiemy o podłożach malarskich oraz ich konserwacji. Przybliżymy słuchaczom warsztatów problematykę konserwatorską, stosowane w konserwacji malarstwa materiały oraz narzędzia. Pokażemy sposoby zabezpieczania i przechowywania obrazów w Muzeum Krakowa. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji malarstwa.

Więcej informacji: Malarski październik

Szopkarski listopad, czyli spotkanie z konserwatorem szopek i makiet

26.11.2022, godz. 10.00
W czasie warsztatu omówione zostaną aspekty związane z konserwacją szopek (na przykładzie szopek ze zbiorów Muzeum Krakowa) oraz makiet znajdujących się w zbiorach. Przedstawimy metody uzupełniana i zabezpieczania szopek, a także porównamy różnice w procesach powstawania szopki i makiety. Konserwator opowie o stosowanych narzędziach i materiałach używanych dawniej i dziś. Na zakończenie zajęć dla zainteresowanych szopkarstwem odbędą się porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.

Więcej informacji: Szopkarski listopad

Informacje organizacyjne

Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
Koszt zajęć – 25 zł
Liczba miejsc jest ograniczona (12 na każdy warsztat) – decyduje kolejność zgłoszeń.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Zajęcia obywają się stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Partner warsztatów

Powiązane wydarzenia