Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.
Strona korzysta z ciasteczek!

Sztuka interpretacji

Nowym, zaproponowanym przez nas elementem Akademii Dydaktycznej będzie cykl „Sztuka interpretacji”, czyli zajęcia realizowane zarówno w muzeum, jak i w przestrzeni miejskiej.

Wiosenny cykl spotkań muzealnych w ramach Akademii Dydaktycznej poświęcony zostanie interpretacji jako istotnej praktyce edukacyjnej i wykorzystaniu jej w pracy nad dziedzictwem kulturowym, dostępnym zarówno w przestrzeni ekspozycji, jak i miasta. Punktem wyjścia do zaproponowanych zajęć stanowić będą wybrane spojrzenia na interpretację dziedzictwa, którym zajmuje się instytucja muzeum miejskiego. Nawiązując do myśli Freemana Tildena, dla którego istotne jest nie tyle przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim budowanie zainteresowania
i inspirowanie w poszukiwaniu własnych „ścieżek dostępu”, w trakcie spotkań zastanowimy się,
w jaki sposób kontakt z przeszłością, żywą tkanką miasta czy artefaktami pomaga w opowiadaniu i rozumieniu historii. Skupimy się również na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak zdynamizować prowadzone narracje, aby prezentowane treści stały się interesujące i bliskie współczesnemu uczniowi czy zwiedzającemu.

Chcielibyśmy zatem, aby nasze spotkania w ramach tego cyklu Akademii stały się rodzajem laboratorium interpretacji przeszłości adresowanym dla nauczycielek i nauczycieli. Zaproponowane praktyki mają nie tyle tworzyć gotowe rozwiązania dydaktyczne, co raczej stanowić inspirację (a może i prowokację?) do tego, jak czerpać z licznych muzealnych źródeł czy dyscyplin badawczych i dążyć do samodzielności w rozumieniu i odczytywaniu złożonych kodów spuścizny miejskiej.

Zajęcia odbywać się będą w środy o godz. 17:00

Harmonogram

27 kwietnia 2022, godz. 17:00
Przestrzeń ochrony dziedzictwa – tajniki konserwacji muzealnej

Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala edukacyjna
Prowadzenie: Anna Per-Żywolewska

Celem spotkania będzie przybliżenie warsztatu pracy konserwatora obiektów muzealnych, ale
i roli tej niezwykłej profesji w ochronie miejskiego dziedzictwa kulturowego. Podczas zajęć, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny, uczestnicy będą mogli poznać metody, narzędzia
i materiały istotne w codziennej pracy osoby zajmującej się renowacją zabytków, a także zastanowić się, jak tego typu wiedzę wykorzystać w działalności dydaktycznej oraz przekonać się, jak renowacja lub rekonstrukcja artefaktów może nam pomóc w interpretacji i zrozumieniu przeszłości.

*** 

18 maja 2022, godz. 17:00
Przestrzeń ekspozycji – Rydlówka. „Ożywianie" historycznego wnętrza

Miejsce: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt

Muzea na szczęście już coraz mniej kojarzą się z „kapciami", a coraz częściej z przestrzenią działania. Zapraszamy do Rydlówki na spotkanie poświęcone ożywianiu, dynamizowaniu przestrzeni ekspozycji przygotowanej w zabytkowym wnętrzu. Opowiemy o tym, w jaki sposób pracujemy zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą na wystawie, na jakie elementy zwracamy uwagę, czym kierujemy się podczas oprowadzania współczesnego odbiorcy. Będzie to okazja do poznania tej przestrzeni, ale i wymiany doświadczeń oraz pomysłów interpretacyjnych.

***

8 czerwca 2022 , godz. 17:00
Przestrzeń miasta. Podgórze – Próby interpretacji spuścizny dzielnicy

Miejsce zbiórki: przy kościele św. Józefa, ul. Zamoyskiego 2
Prowadzenie: Elżbieta Lang

W trakcie zajęć terenowych po niegdyś niezależnym mieście, które prawa miejskie uzyskało w 1784 roku, poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak bezpośredni kontakt z dynamiczną przestrzenią współczesnego Podgórza może pomóc w tworzeniu sposobów interpretacji jego dziedzictwa kulturowego. Poznając wielowarstwowe, przenikające się elementy przeszłości dzielnicy i jej przemiany architektoniczne, uczestnicy zastanowią się, jak mogą one wpływać na tożsamość mieszkańców, ale i w jaki sposób można je wykorzystać w przygotowaniu własnej ścieżki interpretacyjnej w szerszym, interdyscyplinarnym nauczaniu. W trakcie spotkania będzie można zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki dzielnicy (kościół św. Józefa, magistrat), ale i te bardziej nieoczywiste miejsca.

Informacje organizacyjne

  • Udział w zajęciach jest bezpłatny
  • Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
    e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
  • Zajęcia odbywać się będą głównie stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Muzeum Krakowa zastrzega sobie możliwość zmiany formy warsztatów na online w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:    https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

Powiązane wydarzenia