Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia nie będzie dostępu do Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego. Proszę o korzystanie w tym dniu z bramy od ulicy Szczepańskiej.
Strona korzysta z ciasteczek!

Wykład z okienka

Muzeum Krakowa zaprasza do Muzeum Podgórza na cykl spotkań dotyczących historii Podgórza.

"Jak Armia Czerwona zdobyła Podgórze"

Wydarzenie online
19.01.2022  godz. 17:30
• Muzeum Podgórza

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład online, którzy odbędzie się na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku.
Uwaga, Uwaga ! 19 stycznia, o godzinie 17.30.00 !! Data nie jest przypadkowa ! Zapraszamy na specjalnie spotkanie, poświęconemu historii zdobycia Podgórza przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Przedstawimy przebieg walk o Podgórze. Odpowiemy na pytanie dlaczego Niemcom, bardziej zależało na obronie dzielnicy Podgórze niż lewobrzeżnej części Krakowa? Któremu dowódcy Armii Czerwonej przypada laur zdobywcy dawnej stolicy Polski? Kiedy zaczęły się walki i kiedy się naprawdę zakończyły? Czym był MARDER III kto i gdzie w Podgórzu go zdobył? Jakie były straty? Wykorzystamy do tego celu fragmenty wystawy stałej „Kraków – czas okupacji 1939 -1945”, znajdującej się w oddziale Muzeum Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku.

Udział bezpłatny

"Podgórskie kamienie rzucone na szaniec"

Wydarzenie online
16.02.2022  godz. 17:30
• Muzeum Podgórza

Muzeum Krakowa zaprasza na wykład online, którzy odbędzie się na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku.
Pewnego wojennego niedzielnego popołudnia przed kościół św. Józefa podjeżdża czarny samochód gestapo. Czeka na koniec nabożeństwa. Spośród wysypujących się tłumnie wiernych szybko, wyłapuje grupę młodych ludzi. Czy wrócą, kim są? Tym razem przez nasze "okienko" przyjrzymy się pewnej nieznanej, a niezwykle dramatycznej podgórskiej historii wojennej. Tomasz Stachów nasz kolega z oddziału muzealnego "Ulica Pomorska", dawnej siedziby Gestapo opowie Państwu o tragicznej historii chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego podgórskiego plutonu harcerskiego „Alicja”. To historia niemal zupełnie zapomniana, z dramatycznymi zwrotami akcji, pełna równie dramatycznych wyborów, materiał na znakomity film. Opowieść o przerwanej wojną młodości. Wykorzystamy relacje świadków świadków historii, zobaczymy niepublikowane dotąd fotografie. Zapraszamy 16 lutego o 17.30 na fan page Muzeum Podgórza.

Współpraca: oddziały Muzeum Krakowa:  Ulica Pomorska oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera 
Prowadzi: Tomasz Stachow

Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku.
Udział bezpłatny.

Powiązane wydarzenia