Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.
Strona korzysta z ciasteczek!

Zbliżenia: zoom na Wschód

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w nowym cyklu spotkań, których tematem będzie szeroko rozumiana kultura Ukrainy.

Chcemy rozmawiać, dzielić się doświadczeniami, weryfikować naszą wiedzę, szukać tego co łączy, oswajać to, co być może dzieli. Kolejne spotkania prowadzić będą prelegenci, którzy posiłkując się bogatymi materiałami ilustracyjnymi opowiedzą o swoim doświadczeniu fragmentów ukraińskiej rzeczywistości. O życiu tętniącym w miastach, o przenikaniu się różnych kultur, o specyfice języka, a także uwarunkowaniach geograficznych, o tradycjach i zwyczajach, kuchni, religii, architekturze, sztuce i literaturze… Wszystko po to, abyśmy mogli „wyostrzyć” nasze patrzenie, lepiej zrozumieć i zbliżyć się do świata, który „przekracza nasze granice”.

Spotkania odbywać się będą w gościnnej sali wykładowo-kawiarnianej Muzeum Podgórza, gdzie swoje specjały serwuje „Manufaktura czekolady”.

Zapraszamy na „Zbliżenia…”!

Ukraina, przez Galicję do Europy

11.05.2022 (środa) godz. 18:00
• Muzeum Podgórza
W historii Ukrainy wyraźny jest podział na wschodnią i zachodnią część kraju. Na tę linię podziału złożyło się wiele przyczyn, wśród nich notujemy wciąż żywy w Ukrainie, a w sposób szczególny uwidaczniający się w zachodniej części kraju mit Galicji. Miasta dawnej Galicji Wschodniej, na czele z takimi ośrodkami jak Lwów, Iwano-Frankiwsk i Drohobycz mocno zakorzeniły Ukrainę w europejskiej architekturze, sztuce, literaturze, nauce, ale też w kuchni i polityce. Dla Ukrainy i dla Europy, miasta te stały się rodzajem bramy, przez które w ruchu dwukierunkowym przepływają wytwory ludzkich myśli i rąk. To miejsce pełne życia i ludzi otwartych na świat. Zarazem jest to miejsce, w którym niczym płyty tektoniczne ścierają się ze sobą wpływy Wschodu i Zachodu, a także (co nieraz umyka naszej uwadze) Północy i Południa. 

prof. Łukasz Tomasz Sroka
Profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przewodniczący Rady Dyscypliny Historii, Kierownik Katedry Historii XIX w. Zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi i polsko-żydowskimi. Badacz historii i kultury dawnej Galicji. W latach 2016-2019 profesor wizytujący Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Wydarzenie bezpłatne. Bez rezerwacji.

Na pograniczu (wielo)kulturowym. Żółkiew - od miasta idealnego do współczesnego

31.05.2022 (wtorek) godz. 18:00
• Muzeum Podgórza
Żółkiew, miasto założone w 1597 r. przez Stanisława Żółkiewskiego, w I połowie XVII wieku przekształciła się w prywatne miasto-twierdzę. Renesansowa idea ośrodka została zaczerpnięta z powstałego kilkadziesiąt lat wcześniej Zamościa, według koncepcji włoskiego architekta, Pietra di Giacomo Cataneo. Projekt obejmował ogólny zamysł miasta i plan zamku, dzielnic, ulic oraz domów. 

Dzisiaj to urokliwe miejsce, mimo że nie jest już tak popularne, jest jednym z najciekawszych miast zabytkowych w kraju. Do przybliżenia jego zróżnicowania posłuży nam kategoria płynności pogranicza, dzięki której będziemy eksplorować nie tylko etapy rozwoju czy prosperity, ale i okresy upadku ośrodka, którego europejskie dziedzictwo kulturowe współtworzyli przedstawiciele wielu narodowości – Ukraińcy, Żydzi, Polacy. Będzie to wiec opowieść z pogranicza kultur.

dr Michał Grabowski

Wieloletni pracownik Muzeum Krakowa, koordynator współpracy muzeum z Zamkiem w Żółkwi w ramach programu "Muzea bez granic". Kurator wystawy o dziedzictwie kulturowym w Żółkwi.


Wydarzenie bezpłatne. Bez rezerwacji.

Informacje organizacyjne

Spotkania odbywają się w Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny
Szczegóły: https://www.facebook.com/muzeumpodgorza/

Powiązane wydarzenia