Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Strona korzysta z ciasteczek!

Akademia dydaktyczna w… dziedzictwie

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli do udziału w kolejnej edycji warsztatów metodycznych koncentrujących się na metodach edukacyjnych i środkach dydaktycznych możliwych do zaadaptowania na gruncie edukacji szkolnej.

Program ma na celu wzmocnienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli, stworzenie bezpiecznej przestrzeni do uczenia się nowych rzeczy oraz inspirowanie do korzystania z nowych, twórczych rozwiązań edukacyjnych.

Jesienna edycja warsztatów dedykowana jest nauczycielom przedmiotów humanistycznych w szkołach podstawowych (kl. IV-VIII) oraz ponadpodstawowych.
Od kilku dekad termin dziedzictwoprzeżywa znaczącą karierę, choć często stosowany jest bezrefleksyjnie. W odróżnieniu od historii jako nauki zajmującej się badaniem, interpretacją i opisem dziejów, dziedzictwo możemy uznać za rodzaj zasobu, bazującego na materialnych i niematerialnych składnikach przeszłości, który wykorzystujemy na potrzeby dnia dzisiejszego. Idzie za tym wielka odpowiedzialność związana z wyborem tego, co dana grupa uzna za swoje dziedzictwo, jak będzie je wykorzystywać i jakie wartości kultywować na jego podstawie. W czasie warsztatów przyjrzymy się dokładniej różnicom między historią a dziedzictwem; zastanowimy się, na ile dziedzictwo jest obecne w podstawie programowej; wskażemy, na jakich polach wykorzystywane jest dziedzictwo i w jakich przypadkach jego niewłaściwa eksploatacja może prowadzić do negatywnych skutków; porozmawiamy o dziedzictwie materialnym i niematerialnym, odrzuconym i kłopotliwym. Pozwoli nam to na sformułowanie wniosków dotyczących korzyści, jakie mogą płynąć z wykorzystania dziedzictwa nie tylko dla potrzeb procesu dydaktycznego, ale przede wszystkim dla wzbogacenia społecznych kompetencji uczniów.

Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 (sala edukacyjna, IV piętro)

Formularz zgłoszeniowy: zapisy na warsztaty jeszcze nie otwarte.
Szczegółowe informacje wkrótce.

Prowadzący: Kamil Stasiak (Muzeum Krakowa, oddział Pałac Krzysztofory) - absolwent historii ze specjalizacją nauczycielską Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i studiów podyplomowych z zarządzania kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Edukator, adiunkt w oddziale Pałac Krzysztofory Muzeum Krakowa. Autor artykułów nt. dziedzictwa, w tym dziedzictwa niematerialnego m.in. na łamach Hejnału Oświatowego. Kurator wystawy stałej Kraków od początku bez końca w Pałacu Krzysztofory.

Informacje organizacyjne:

  • Udział w warsztatach jest bezpłatny.
  • Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzone są osobno na każde warsztaty poprzez formularz zgłoszeniowy online.
  • Osoby, które wezmą udział w minimum trzech warsztatach otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie.
  • Warsztaty odbywać się będą stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Muzeum Krakowa zastrzega sobie możliwość zmiany formy warsztatów na online, w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Powiązane oddziały