Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN

Akademia dydaktyczna w… formach teatralnych

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli do udziału w kolejnej edycji warsztatów metodycznych koncentrujących się na metodach edukacyjnych i środkach dydaktycznych możliwych do zaadaptowania na gruncie edukacji szkolnej.

Program ma na celu wzmocnienie kompetencji dydaktycznych nauczycieli, stworzenie bezpiecznej przestrzeni do uczenia się nowych rzeczy oraz inspirowanie do korzystania z nowych, twórczych rozwiązań edukacyjnych.

Jesienna edycja warsztatów dedykowana jest nauczycielom przedmiotów humanistycznych w szkołach podstawowych (kl. IV-VIII) oraz ponadpodstawowych.
W dawnej Polsce teatr dawał możliwość zachowania ciągłości kultury, a dziś pozwala rozpoznać schematy relacji społecznych oraz odkrywać nowe możliwości relacji i kreacji, uzupełniać braki drogą działań na scenie. Co więcej, poprzez fizyczność aktora teatr uruchamia także pamięć kinestetyczną. Jak więc pomóc uczniom rozwijać się poprzez sztukę teatru i korzystać z tej formy? Jak dzięki teatrowi uczyć się przez doświadczenie i np. zrozumieć pozytywistyczne cechy powieści, albo zamienić wiersz na kukiełkowe przedstawienie? Te oraz inne zagadnienia będą podstawą do przeprowadzenia warsztatu na temat wykorzystywania form teatralnych w edukacji szkolnej.

Termin: 3 listopada 2021, godz. 16:30–18:00

Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 (sala edukacyjna, IV piętro)

Formularz zgłoszeniowy: zapisy na warsztaty jeszcze nie otwarte.
Szczegółowe informacje wkrótce.

Prowadząca: dr Karina Janik (Muzeum Krakowa, dział Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) – badaczka, muzealniczka. Badawczo zainteresowana parateatrem wywodzącym się z Polski z lat 70., Stanisławem Wyspiańskim oraz twórczością związaną z niematerialnym dziedzictwem kultury. Autorka tekstów i wydarzeń twórczo-edukacyjnych w Muzeum Krakowa, m.in. do wystawy Helena Modrzejewska – Z miłości do sztuki (2009), kuratorka wystaw Krzysztof Litwin – portret artysty (2012) i Teatr w Nowej Hucie (2013), W chocholim tańcu (2021). Autorka i koordynatorka programu Zagraj w teatr łączącego licea z humanistycznym programem uniwersyteckim poprzez formy artystyczne (dramatopisarstwo, etiudy teatralne i retorykę).  Autorka i koordynatorka warsztatów i szkoleń dla pracowników Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Performatywne gmachy uczestnictwaDziałania performatywne w muzeum (2014), Wandziny - wianki od nowa (2021). Pracuje w dziale muzeum - Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa. Publikowała w Performerze.

Informacje organizacyjne:

• Udział w warsztatach jest bezpłatny.
  • Liczba miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzone są osobno na każde warsztaty poprzez formularz zgłoszeniowy online.
  • Osoby, które wezmą udział w minimum trzech warsztatach otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie.
  • Warsztaty odbywać się będą stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Muzeum Krakowa zastrzega sobie możliwość zmiany formy warsztatów na online, w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.