Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

Babski Comber – cykl warsztatów w Kręgu Kobiet

Kolorowa grafika. Trzy kobiety lewitujące nad kulą ziemską na tle kosmosu.
Najważniejsze informacje
Godziny trwania: 17:30-20:30

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń
Cena: bezpłatne
Wydarzenie stacjonarne
Zapisy: babskicomberkrakow@gmail.com
Informacje: 780 098 725

Dom pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa), oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Babski Comber

Babski Comber to obchodzony niegdyś w Ostatki, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia  świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków – Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru. Zasiądziemy w Kręgu, w którym wspólnie celebrować będziemy krakowskie zapusty, pogłębiając refleksję nad ich symboliką i podejmując refleksję nad rolą kobiety w Świecie. Z jednej strony postrzegana jest ona jako opiekunka rodzącego się właśnie nowego, bardzo delikatnego życia na Ziemi. Z drugiej jako ta, która zaprasza to życie do siebie, pozwalając sobie marzyć i kwitnąć. Otwiera się na to, co przychodzi do niej z Kosmosu.

Kobiety od tysięcy lat zasiadają w Kręgach, aby połączyć się we wspólnej intencji, podzielić się swoimi troskami i radościami, problemami życia codziennego i rozterkami natury duchowej. Podczas warsztatów pracować będziemy metodami świadomego ruchu, będziemy śpiewać pieśni combrowe oraz pisać nową legendę o Combrze. Poszukamy swoich unikalnych talentów i darów, łącząc się w pełni współczesnej kobiecości, która będzie miała szansę zamanifestować się podczas tegorocznych zapustów, czyli 18 lutego na Rynku Głównym w Krakowie.

Warsztaty mają charakter pracy rozwojowej w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz duchowej, a obrzęd który jest jej rezultatem, to forma kolektywnego świętowania zaistniałej podczas niego zmiany.

Osoby prowadzące:

Joanna Łucja Cichoń - współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody - Przestrzeń Dzikich Odkryców, Krakoskie Dziady, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, Spacer wokół szopki, która pisze o sobie:

Jestem człowiekiem, Kobietą - tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczania mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. Jestem ciągiem dalszym tego, co było i początkiem tego co będzie w tym wymiarze czasoprzestrzeni. W swoich taneczno-muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością, z mocnym akcentem na tę wywodzącą się z polskiej tradycji, w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią, a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już kolejny raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji.

Katarzyna Chodoń - zawodowo instruktorka w Teatrze Złoty Róg w Bronowicach Małych, edukuje jako Pani od Muzyki, często z Kapelą Skrzaciki. Współpracuje z instytucjami m.in. Muzeum Krakowa - Osadzanie Chochoła, Spacer wokół szopki, Muzeum Etnograficzne - Rozśpiew, Stowarzyszenie Rozstaje - Etnokraków, FonóKraków, śpiewaczka w zespołach Raraszek, Tadirindum, Swada, Strojone.

O sobie pisze: Jestem Krakowianką z wyboru, folklorystką i regionalistką z zamiłowania i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego, starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie rekonstruuję dawnych obrzędów, ale próbuję pokazać, że wciąż mogą być one żywym źródłem narzędzi do komunikacji.
Kolorowa grafika. Trzy kobiety lewitujące nad kulą ziemską na tle kosmosu.
Najważniejsze informacje
Godziny trwania: 17:30-20:30

Osoby prowadzące: Joanna Cichoń, Katarzyna Chodoń
Cena: bezpłatne
Wydarzenie stacjonarne
Zapisy: babskicomberkrakow@gmail.com
Informacje: 780 098 725

Warsztaty są bezpłatne i realizowane są w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.