Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

Budujemy nowe miasto: Nova Dubnica

Kolorowa wizualizacja budynku dawnego kina Światowid wraz z otoczeniem.
Najważniejsze informacje
Wstęp bezpłatny
Brak rezerwacji

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Nová Dubnica to nowe miasto wybudowane od podstaw w latach 50. dla potrzeb rozwoju przemysłu zbrojeniowego na terytorium Słowacji. Wznoszone już po przejęciu pełni władzy w Czechosłowacji przez komunistów reprezentowało idee i formy typowe dla okresu realizmu socjalistycznego. Projekt przygotował jeden z najważniejszych modernistów architektury okresu międzywojennego w Czechosłowacji Jiří Kroha. Przed wojna wypowiadał się w języku funkcjonalizmu, po wojnie poparł nowy system i zmienił sposób projektowania. Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Budujemy nowe miasta. Tym razem przyjrzymy się nowym projektom realizowanym po południowej stronie Tatr. Na czym polegała wyjątkowość realizmu socjalistycznego na Słowacji? Czym różnił się na tle socrealizmu w Czechach i w jaki sposób definiował „narodową formę” Słowacji? Co modernistycznego pozostało w takich projektach jak Nová Dubnica, a co szło w parze z naczelną doktryną epoki stalinowskiej? Odpowiedzi będziemy poszukiwać podczas spotkania w Muzeum Nowej Huty – Muzeum Krakowa już 23 lutego.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski
Kolorowa wizualizacja budynku dawnego kina Światowid wraz z otoczeniem.
Najważniejsze informacje
Wstęp bezpłatny