Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku ze Świętem Jom Kipur, w poniedziałek 25 września wystawy w Starej Synagodze będą zamknięte.

DNA Krakowa: Kultura ludowa - reaktywacja?

Najważniejsze informacje
Miejsce: Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

Centrum Działań Społecznościowych w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, zaprasza na najbliższe spotkanie z cyklu DNA Krakowa.

Przemiany związane z globalizacją, rozwojem nauki i techniki zmieniły charakter kultury ludowej i podejście społeczeństwa. Źle pojęta chęć modernizacji często prowadziła do odrzucenia tradycyjnych praktyk. Na naszych oczach sytuacja ulega jednak zmianie. Coraz częściej odnajdujemy piękno ludowych wzorów, w wiejskich korzeniach poszukujemy inspiracji dla literatury i muzyki, a praktykowanie dawnych tradycji staje się pretekstem do spotkań i wzmacniania społecznych więzi. W czasie najbliższego spotkania DNA Krakowa zastanowimy się nad przyczynami renesansu kultury ludowej, porozmawiamy o niesionych przez nią wartościach, które mogą być istotne we współczesności. Rozważymy również wyzwania związane z jej rosnącą popularnością. Czy odtwarzając dawne praktyki powinniśmy starać się zachować jak największy autentyzm, czy dostosowywać je do potrzeb dnia dzisiejszego? Gdzie znajduje się granica komercjalizacji tradycji? Jak w epoce mobilności powiązać lokalne zwyczaje, z tymi ważnymi dla osób napływających do Krakowa z różnych części Polski i nie tylko.

Wśród gości m.in.

• Joanna Dziadowiec-Gregenić - Kraków Heritage Hub
  • Monika Dudek - Muzeum Etnograficzne w Krakowie
  • Jan i Joanna Słowińscy - Stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji