Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN

Grupa Muzyczno - Performatywna. Warsztaty z Jackiem Ostaszewskim

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty

W Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (CINDK) powstaje Grupa Muzyczno-Performatywna (GM-P), której celem jest tworzenie struktur artystycznych związanych z odnawianiem źródłowych praktyk kultury, a jednocześnie łączenie ich z doświadczeniem współczesności i kontekstem dziedzictwa miasta Krakowa.

Opiekę nad warsztatem pracy z głosem, rytmem i ciszą, a także technikami rozwoju koncentracji i kreatywności, obejmie Jacek Ostaszewski – muzyk, kompozytor, lider grupy Osjan, wieloletni pedagog krakowskiej PWST i gościnny nauczyciel wielu szkół na świecie (w tym m.in. Massachusetts Institute of Technology). Przez trzy lata pracował z Antonim Jahołkowskim (aktorem Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego odpowiedzialnym za ćwiczenia głosowe). Od wielu lat rozwija autorską metodę treningu muzycznego i osobowościowego opartego na konkretnych technikach pracy z głosem i rytmem. Celem Ostaszewskiego jest przekazanie metody swojej pracy uczestnikom na tyle gotowym i profesjonalnym, by mogli stać się jej kontynuatorami. W grupie mogą się pojawić osoby o różnym stopniu wiedzy, możliwości twórczych czy warsztatowych, a ich udział w warsztacie będzie zróżnicowany.

Koordynacją projektu, opieką nad pracą dramaturgiczną, opracowaniem struktur performatywnych od strony tekstualnej i wydarzeniowej, a także kwestiami związanymi z tradycjami i dziedzictwem niematerialnym zajmie się dr Karina Janik. Zalążkiem dla powstania GM-P była współpraca Kariny Janik z Jackiem Ostaszewskim przy Wandzinach w 2021 roku. Koordynatorka projektu opracowała wówczas autorską strukturę czerpiącą z tradycyjnej formy obchodów wigilii św. Jana, imienin Wandy i krakowskiej tradycji związanej z puszczaniem wianków na Wiśle. Dla Kariny Janik kluczowe jest stworzenie żywej struktury umożliwiającej działanie twórców i uczestników, dla której inspirację stanowi działalność parateatralna Jerzego Grotowskiego, Reny Mireckiej oraz Ewy Benesz.

Ważnym założeniem projektu jest zapraszanie do dialogu innych twórców: przejmujących, inicjujących i zachowujących w żywej formie to, co dziedziczone z tradycji i co związane z kulturą miasta. Twórcza współpraca dotyczyć będzie konkretnych wydarzeń, których organizację i przebieg koordynować będzie Karina Janik, służąc wsparciem ze strony Muzeum Krakowa. Zależnie do potrzeb konkretnego przedsięwzięcia możliwe jest również wydzielenie grup pracujących wokół konkretnych wydarzeń istotnych dla CINDK i GM-P. Fundamentem pracy jest warsztat Jacka Ostaszewskiego.

Uczestnicy warsztatu, w wydzielonych grupach będą przygotowywali dzieła, jeśli takie zostaną wypracowane. Rezultaty współpracy warsztatowej będą prezentowane i performowane w wyznaczonych dniach, wydarzeniach, spotkaniach lub staną się zaczątkiem uczestnictwa (jak w parateatrze).

Płatność: 10 zł od osoby za spotkanie.
Limit: 25 osób.

Miejsce: sale w Domu pod Krzyżem przy ul. Szpitalnej 21 siedzibie Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa

Pierwsze spotkanie warsztatowe z Jackiem Ostaszewskim: 28 listopada 2021 r.; czterogodzinne dla jednej grupy (w godz. 11.00–13.00 i 14.00–16.00)

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie się przez Centrum Obsługi Zwiedzających: telefon: (12) 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl,

wypełnienie ankiety dostępnej pod linkiem:

oraz przesłanie jej do dnia 26.11. wraz z zapisem w Centrum Obsługi Zwiedzających na adres k.janik@muzeumkrakowa.pl  z zapisem w tytule e-maila: Grupa muzyczno-performatywna.