Bilety onlineDeklaracja dostepnościDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Muzeum Krakowa zaprasza na tegoroczną edycję „Średniowiecze da się lubić”!

W ramach niedzielnych spotkań ze średniowieczem w Barbakanie oraz Celestacie zapraszamy Państwa na wykłady:

Andrzej Szoka
Hagiosoritissa i miliaresion. Średniowieczny Kraków a bizantyjski wschód - ślady wzajemnych kontaktów"? – wykład, godz. 12:00, Celestat

Od X wieku Kraków, podobnie jak większość ziem polskich znalazł się w kręgu kultury łacińskiej. Nie oznaczało to jednak odcięcia się od kontaktów z kulturą Cesarstwa Bizantyjskiego, którego silne wpływy objęły pobliskie Bałkany i Ruś Kijowską. Dostępne nam dziś znaleziska archeologiczne, zachowane dzieła sztuki i wzmianki źródłowe pozwalają sądzić, że Kraków i jego mieszkańcy spotykali przybyszów z odległego Bizancjum, z którymi nie tylko handlowali, lecz też dzielili się wiedzą i kulturą. Nie wielu też pamięta o bizantyjskich związkach rodzinnych osób zasiadających na krakowskim tronie.

Brak konieczności rezerwacji.

Link do programu: Program „Średniowiecze da się lubić”!
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane wydarzenia