Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.

Krakowianie na afiszach śmierci - spirala zbrodni

Szara grafika z logiem Muzeum Krakowa i nazwą Trasa Pamięci "Obok nas"
Najważniejsze informacje
Limit osób: 40 osób
Udział bezpłatny
Brak rezerwacji

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach programu edukacyjnego „Obok nas” - Trasa Pamięci.

Od samego początku okupacji niemieckiej terror był stałym elementem życia codziennego krakowian. Informacje o rozstrzelanych mieszkańcach naszego miasta zaczęto umieszczać na tzw. „afiszach śmierci”, od listopada 1943 r. Znajdowały się na nich listy nazwisk zakładników i więźniów, którzy zostali skazani na karę śmierci za czyny popełnione przeciwko władzy okupacyjnej. Obwieszczenia zawierały również nazwiska osób, na których wyrok został wykonany. Ich publikacja miała związek z rozporządzeniem Hansa Franka z 2 października 1943 r. “O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Od jesieni 1943 r. do stycznia 1945 r. przeprowadzono w Krakowie ponad 100 masowych egzekucji. Psychologiczny efekt zastraszania osiągany publicznymi masakrami potęgowały wywieszane publicznie dużego formatu kolorowe afisze śmierci.
Osoba prowadząca: Wojciech Górny
Szara grafika z logiem Muzeum Krakowa i nazwą Trasa Pamięci "Obok nas"
Najważniejsze informacje
Limit osób: 40 osób