Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.
Strona korzysta z ciasteczek!

„Krakowscy Sybiracy” - pokaz filmowy

Najważniejsze informacje
Brak konieczności rezerwacji.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na pokaz filmu przygotowanego we współpracy z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP.

Ostatni żyjący obecnie Sybiracy byli dziećmi, gdy funkcjonariusze NKWD przeprowadzali masowe deportacje Polaków (i Żydów) zamieszkałych w dawnych województwach wschodnich II RP i uciekinierów z Polski, w tym również Krakowa. Wielu z nich po wojnie nie wróciło Polski. Na podstawie nagranych relacji i wywiadów ze świadkami tych tragicznych wydarzeń opowiemy o tym jak wyglądał sam moment aresztowania, w jaki sposób przebiegał transport w nieznane, jak wyglądała praca i warunki życia „na nieludzkiej ziemi”. Będzie to też opowieść o sile ducha, solidarności z człowiekiem w potrzebie, tęsknotą za krajem i życiu na wygnaniu z bolesnym doświadczeniem ofiary stalinowskiego terroru.
Najważniejsze informacje
Brak konieczności rezerwacji.

Powiązane oddziały