Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Krakowski gotyk, czyli średniowiecze wypełnione światłem

Grafika. Na białym tle niebieska grafika w kształcie chmury z wpisanym Barbakanem oraz nazwą "Akademia Kraków".
Najważniejsze informacje
Cena spacerów: 15 zł

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademii Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

W świadomości zbiorowej funkcjonuje krzywdzące przekonanie o tym, że średniowiecze to ciemne wieki. Prawda jest jednak zupełnie inna, bowiem to właśnie w średniowieczu wykształciły się znane nam do dzisiaj techniki, jak chociażby witrażownictwo, które osiągnęło swój szczyt w dobie gotyku. Kolorowe szkiełka ozdobiły ogromne ostrołukowo zakończone okna i wypełniły światłem wnętrza świątynne. Najlepsze przykłady sztuki gotyckiej zachowały się oczywiście we Francji, Anglii i Niemczech. Z czasem gotyk przywędrował do Krakowa, gdzie po dziś dzień można odnaleźć ślady jego bytności. O gotyckim rodowodzie Krakowa świadczą bowiem ceglane kościoły, a także inne budynki wzniesione w tym stylu, jak chociażby Collegium Maius – najstarsza część Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wieża Ratuszowa – pozostałość ratusza, czy zachowana część Murów Miejskich. Podczas naszego spaceru postaramy się odkryć tajniki architektury gotyckiej i rozwikłać takie pojęcia jak pinakiel, maswerk czy wimperga.
Prowadzenie: Anna Magiera
Najważniejsze informacje