Miasto - Mieszczanie - Muzeum - Mieszkanie - konferencja

Udział bezpłatny
Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej muzeom wnętrz, ale też mieszkańcom kamienic i samemu miastu.
Jubileusz Kamienicy Hipolitów staje się okazją do poruszenia kwestii aktualności i wagi miejsc ukazujących realistycznie odtworzone wnętrza mieszkalne. Popularność tego typu ekspozycji świadczy, że nie jest to formuła wyczerpana, wręcz odwrotnie – stwarza okazję do przyciągnięcia widza, mogącego w ten sposób spotkać się z historią obyczajowości i kulturą materialną, które często pozwalają nam współczesnym zrozumieć złożone procesy historyczne nie z perspektywy wielkich wydarzeń i nazwisk, ale poprzez zmiany w historii „codzienności”.
Poprzez kulturę materialną, dzieło sztuki, wytwór rzemiosła artystycznego, jak i zwykły wydawałoby się przedmiot codziennego użytku, odbiorca może konfrontować swoją wiedzę i doświadczenie z przekazem narracyjnym tego typu ekspozycji. Porównanie przeszłości z teraźniejszością, wskazywanie zarówno na różnice, jak i szereg podobieństw stanowi doskonałą metodę edukacji i kształtowania świadomego odbiorcy kultury.
Osoby prowadzące: dr Michał Niezabitowski, Michał Hankus, dr Iwona Kawalla-Lulewicz
Program konferencji
Kraków, 4 grudnia 2023 r.
10.00 Otwarcie konferencji przez Dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego
Panel I 10.10-11.30
prof. Zygmund Barczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Nowy wymiar mieszczaństwa. Coś się kończy, coś się zaczyna.
dr Agnieszka Janiak-Jasińska, Uniwersytet Warszawski, Pod presją nowoczesności. Codzienność miejskich warstw średnich na ziemiach polskich przełomu XIX i XX w.
dr Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański, Muzeum Gdańska, Badania nad gdańskimi domami mieszczańskimi doby nowożytnej.
Dyskusja
11.30 Przerwa kawowa
Panel II 12.00-13.40
Magdalena Grabia-Krawczyk, Muzeum Miasta Zgierza, Kruszówka – kolekcja zamknięta?
Ewelina Krzeszowska, Muzeum Historii Katowic, Mieszczańska kamienica w Katowicach – przywracanie prawdy miejsca.
Magdalena Michalska-Szałacka, Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Pałac Herbsta – Dom historyczny w przemysłowej Łodzi.
Iwona Solisz, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Działania edukacyjne i popularyzatorskie na ekspozycji w kamienicy czynszowej w Opolu.
Dyskusja
13.40 Lunch
Panel III 14.30-15.30
Michał Hankus, Muzeum Krakowa, Eksperyment i praktyka – sztuka i moda współczesna w historycznym wnętrzu mieszczańskiego domu.
prof. Łukasz Sarnat, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Treść vs. przestrzeń.
dr Maria Molenda, Fundacja Nomina Rosae, Współkreowanie protagonisty – kilka refleksji nad znaczeniem kostiumu w oparciu o osobistą praktykę w produkcjach teatralnych i filmowych.
15.30-16.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji

Udział bezpłatny