Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz. Zapisy trwają do 5 grudnia. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Miasto - Mieszczanie - Muzeum - Mieszkanie - konferencja

Najważniejsze informacje
Miejsce wydarzenia: Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana
Udział bezpłatny

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej muzeom wnętrz, ale też mieszkańcom kamienic i samemu miastu.

W 2023 roku mija 20 lat od utworzenia w Kamienicy Hipolitów wystawy stałej „Mieszczański dom”. Ekspozycja ukazująca wnętrza mieszkalne dawnych krakowian pozwalała poznać życie, kulturę i obyczajowość mieszczan poprzez wejście do ich domu i przyjrzenie się z bliska jego wystrojowi oraz przedmiotom codziennego użytku.
Jubileusz Kamienicy Hipolitów staje się okazją do poruszenia kwestii aktualności i wagi miejsc ukazujących realistycznie odtworzone wnętrza mieszkalne. Popularność tego typu ekspozycji świadczy, że nie jest to formuła wyczerpana, wręcz odwrotnie – stwarza okazję do przyciągnięcia widza, mogącego w ten sposób spotkać się z historią obyczajowości i kulturą materialną, które często pozwalają nam współczesnym zrozumieć złożone procesy historyczne nie z perspektywy wielkich wydarzeń i nazwisk, ale poprzez zmiany w historii „codzienności”.
Poprzez kulturę materialną, dzieło sztuki, wytwór rzemiosła artystycznego, jak i zwykły wydawałoby się przedmiot codziennego użytku, odbiorca może konfrontować swoją wiedzę i doświadczenie z przekazem narracyjnym tego typu ekspozycji. Porównanie przeszłości z teraźniejszością, wskazywanie zarówno na różnice, jak i szereg podobieństw stanowi doskonałą metodę edukacji i kształtowania świadomego odbiorcy kultury. 

Osoby prowadzące: dr Michał Niezabitowski, Michał Hankus, dr Iwona Kawalla-Lulewicz

Program konferencji

Kraków,  4 grudnia 2023 r.

10.00 Otwarcie konferencji przez Dyrektora Muzeum Krakowa dr Michała Niezabitowskiego

Panel I 10.10-11.30
prof. Zygmund Barczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Nowy wymiar mieszczaństwa. Coś się kończy, coś się zaczyna.

dr Agnieszka Janiak-Jasińska, Uniwersytet Warszawski, Pod presją nowoczesności.  Codzienność miejskich warstw średnich na ziemiach polskich przełomu XIX i XX w. 

dr Ewa Barylewska-Szymańska, Wojciech Szymański, Muzeum Gdańska, Badania nad gdańskimi domami mieszczańskimi doby nowożytnej.

Dyskusja
11.30 Przerwa kawowa

Panel II 12.00-13.40
Magdalena Grabia-Krawczyk, Muzeum Miasta Zgierza, Kruszówka – kolekcja zamknięta?

Ewelina Krzeszowska, Muzeum Historii Katowic, Mieszczańska kamienica w Katowicach – przywracanie prawdy miejsca.

Magdalena Michalska-Szałacka, Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Pałac Herbsta – Dom historyczny w przemysłowej Łodzi.

Iwona Solisz, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Działania edukacyjne i popularyzatorskie na ekspozycji w kamienicy czynszowej w Opolu.

Dyskusja
13.40 Lunch

Panel III 14.30-15.30
Michał Hankus, Muzeum Krakowa, Eksperyment i praktyka – sztuka i moda współczesna w historycznym wnętrzu mieszczańskiego domu.

prof. Łukasz Sarnat, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Treść vs. przestrzeń.

dr Maria Molenda, Fundacja Nomina Rosae, Współkreowanie protagonisty – kilka refleksji nad znaczeniem kostiumu w oparciu o osobistą praktykę w produkcjach teatralnych i filmowych.

15.30-16.00 Dyskusja i podsumowanie konferencji

Najważniejsze informacje
Miejsce wydarzenia: Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana
Udział bezpłatny

Powiązane oddziały