Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Między Światowidem a Świtem czyli o architekturze nowohuckiej słów kilka

Grafika. Na białym tle niebieska grafika w kształcie chmury z wpisanym Barbakanem oraz nazwą "Akademia Kraków".
Najważniejsze informacje
Cena spacerów: 15 zł

Zapraszamy na spacer w ramach programu edukacyjnego Akademii Kraków.

Temat przewodni: Stylowy Kraków

W drugim półroczu 2022 r. zapraszamy na kolejny cykl spacerów w ramach programu Akademia Kraków. Tym razem spacery odbędą się w „dobrym stylu”, ponieważ przyglądać się będziemy architekturze Krakowa. Spacery poprowadzą uczestników śladami gotyku, renesansu, baroku, dwudziestolecia międzywojennego i architektury powojennej. Pozwolą nie tylko na nowo odkryć uroki krakowskich budowli, ale też poznać krakowską specyfikę każdego ze stylów.

Stara Nowa Huta jest przestrzenią w której zaobserwować ewolucję powojennej polskiej architektury. Socrealistyczna zabudowa placu Centralnego czy alei Róż; modernistyczne budynki z Blokiem Szwedzkim czy Francuskim; postmodernistyczne Centrum E1 ilustrują nam zmiany zachodzące w architekturze od lat 50. do laty 90. XX wieku, a warto pamiętać, że najstarsze budynki wznoszone w Nowej Hucie na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego stulecia realizowane były jeszcze według projektów Franciszka Adamskiego z okresu międzywojennego. Uczestnicy naszego spaceru poznają nazwiska architektów projektujących poszczególne nowohuckie bloki mieszkalne i budynki użyteczności publicznej, dowiedzą się o okolicznościach przemian w polskiej architekturze przez wszystkie dekady PRL-u, zobaczą detale architektoniczne charakterystyczne dla poszczególnych stylów.
Prowadzenie: Piotr Kapusta
Najważniejsze informacje