Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

Monastyczne Sevres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa

Niebiesko - granatowa grafika. Liniowy krajobraz Krakowa na tle Planszy ze znakami zodiaku.
Najważniejsze informacje
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Wstęp bezpłatny

Nowy termin wykładu: 14 lutego, godz. 17:30.

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach Święta Oddziału: „Drążenie Miasta. Eter”.

Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich)

Drążenie miasta. Eter. 10 stycznia -  5 lutego 2023

W najbliższej odsłonie święta chcemy Państwu opowiedzieć o piątym elemencie – eterze, czyli żywiole z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Opowiemy o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej (wierzenia, religia, astrologia, zagadnienia etnograficzne, sztuka sakralna, wybitne krakowskie umysły ). Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi.  Są to:  religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina. Zgodnie z wypracowanym schematem zapraszamy na wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a  w ostatnią niedzielę stycznia na zajęcia dla rodzin z dziećmi, ale w tym roku mamy jeszcze dla Państwa kilka dodatkowych propozycji. Podczas wykładów wtorkowych pragniemy zaprosić prelegentów, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, astrologii w wiekach średnich, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść planujemy obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski. Zapraszamy do „drążenia miasta” razem z nami!
Najważniejsze informacje
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją