Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.

Na pograniczu (wielo)kulturowym. Żółkiew - od miasta idealnego do współczesnego

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w nowym cyklu spotkań, których tematem będzie szeroko rozumiana kultura Ukrainy.

Żółkiew, miasto założone w 1597 r. przez Stanisława Żółkiewskiego, w I połowie XVII wieku przekształciła się w prywatne miasto-twierdzę. Renesansowa idea ośrodka została zaczerpnięta z powstałego kilkadziesiąt lat wcześniej Zamościa, według koncepcji włoskiego architekta, Pietra di Giacomo Cataneo. Projekt obejmował ogólny zamysł miasta i plan zamku, dzielnic, ulic oraz domów.

Dzisiaj to urokliwe miejsce, mimo że nie jest już tak popularne, jest jednym z najciekawszych miast zabytkowych w kraju. Do przybliżenia jego zróżnicowania posłuży nam kategoria płynności pogranicza, dzięki której będziemy eksplorować nie tylko etapy rozwoju czy prosperity, ale i okresy upadku ośrodka, którego europejskie dziedzictwo kulturowe współtworzyli przedstawiciele wielu narodowości – Ukraińcy, Żydzi, Polacy. Będzie to wiec opowieść z pogranicza kultur.

dr Michał Grabowski
Wieloletni pracownik Muzeum Krakowa, koordynator współpracy muzeum z Zamkiem w Żółkwi w ramach programu "Muzea bez granic". Kurator wystawy o dziedzictwie kulturowym w Żółkwi.

Wydarzenie bezpłatne. Bez rezerwacji.