Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w dniu 28 oraz 29 września Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie nieczynne.
Strona korzysta z ciasteczek!

Niektórzy lubią Szymborską. Rozmowy międzypokoleniowe

Pałac Krzysztofory, SPOTKA Sala Spotkań Krakowian
Kolorowa fotografia. Budynek Pałacu Krzysztofory w letniej scenerii Rynku Głównego.
Najważniejsze informacje
Czas trwania spotkania: godz. 10:00-14:00

Muzeum HERstorii Sztuki oraz Muzeum Krakowa zapraszają na dyskusję oraz warsztaty z okazji Roku Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska zaczyna urastać do miana nowej ikony, czemu na pewno sprzyja rok jej imienia. Czy jednak to zainteresowanie oraz wpisywanie do kanonu nie zatraca przez przypadek charakteru jej poezji? Chociaż mitem jest, że poetka nie zdała matury z własnych wierszy, to jednak czujemy, że uwierałoby ją wrzucanie w szkolne schematy i powielane interpretacje. Prawdopodobnie skomentowałaby to w swój unikalny, ironiczny sposób. My na przekór (bo z tą przekorą chyba nam po drodze) chcemy pokazać, jak zróżnicowaną artystką była Wisława, jak zaskakujące perspektywy możemy odnaleźć w jej wierszach. To cudowne, kiedy każdy i każda dojrzy w nich coś innego, coś ważnego dla siebie. Interpretacje jej słów mogą różnić się od siebie „jak dwie krople czystej wody”.  

Zapraszamy na spotkanie międzypokoleniowe, na którym nie tylko porozmawiamy o Wisławie Szymborskiej, ale również poczytamy wiersze, pointerpretujemy je oraz wymienimy się pomysłami na odbiór jej twórczości. Wszystko z dużą dawką humoru!

Wychodzimy z założenia, że nie trzeba być ekspertką / ekspertem, aby czuć poezję. W czytaniu wierszy nie ma dobrych lub złych odpowiedzi, jest tylko poruszenie, którym warto się podzielić. Wiemy, że Szymborska inspiruje już wiele pokoleń, zachęcamy więc, aby na nasze spotkanie wybrać się wraz z mamą, dziadkiem, córką, rodzeństwem. Będzie miejsce na żarty, refleksje, wspomnienia i anegdoty. Czego możecie się spodziewać?
Wydarzenie podzielone zostanie na dwie części: dyskusyjną oraz warsztatową.

  • W pierwszej podyskutujemy z zaproszonymi gościniami, pasjonatkami twórczości Szymborskiej. Wspólnie podążymy za ich zachwytami i odkryciami. Porozmawiamy o poezji i życiu Szymborskiej, ale również o współczesnych działaniach wokół jej postaci.
  • Później kreatywne warsztaty w grupach pozwolą na wspólne studiowanie wierszy i poszukiwanie nowych sposobów na ich odczytanie. Wykorzystamy do tego muzykę, kolory i oczywiście… słowa.

Wisława Szymborska z nonszalancją ignoruje podziały i trafia do rzeszy serc, nawet tych sceptycznych wobec poezji. Spotkajmy się i zobaczmy, co wyniknie z międzygeneracyjnego fermentu. Podążmy za Wisławą drogą humoru i ironii, pobawmy się wspólnie poezją i poznajmy lepiej noblistkę. Dobra zabawa wraz z masą intrygujących przemyśleń gwarantowana!
Kolorowa fotografia. Budynek Pałacu Krzysztofory w letniej scenerii Rynku Głównego.
Najważniejsze informacje
Czas trwania spotkania: godz. 10:00-14:00

Powiązane oddziały