Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W dniu 8 czerwca (czwartek) w Uroczystość Bożego Ciała wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Nowa Huta i nowe miasto Tychy – podobieństwa i różnice

Rzeźba przedstawiająca robotnicę autorstwa Stanisława Marcinowa na Osiedlu A
Najważniejsze informacje
Wyjazd spod Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zbiorka w autokarze o godz. 09.50–10.00.
Bilety w cenie 40 zł (od 7 września, od godz. 12.00) do kupienia w systemie rezerwacji oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1).
Przewidywany czas trwania wycieczki: 10.00-20.00

Zapraszamy na wycieczkę objazdową!

Nowa Huta i nowe miasto Tychy zostały zaprojektowane wkrótce po ustanowieniu doktryny socrealistycznej i w założeniach traktowane były jako miasta modelowe. Wspólny jest im mit założycielski, powiązany z doktryną stalinowską o nowym człowieku i dominującej roli klasy robotniczej oraz oparty na zakwestionowaniu pierwotnego dziedzictwa kulturowego. Nowa Huta i nowe miasto Tychy były także zasilane przez falę migracji powojennej z lat 50. XX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w strukturze społecznej, świecie wartości i kształtowaniu się tożsamości mieszkańców.

Pomiędzy wizją projektową a realizacją z biegiem czasu narastały różnice. Socrealizm został zastąpiony późnym modernizmem. Nie bez znaczenia były też przemiany gospodarcze, które wpływały na tempo i formę realizacji. Nowe bodźce prowadziły do zmian społecznych. W dalszej konsekwencji komplikuje to porównanie obu ośrodków, ale jednocześnie prowadzi do rozszerzenia płaszczyzny porównawczej o nowe wątki, m.in. na poziomie mikrohistorycznym.

Podczas objazdu porównamy najważniejsze realizacje nowohuckie i tyskie doby socrealizmu i modernizmu. Obejrzymy przykłady architektury świeckiej i sakralnej. Na naszej trasie w Nowej Hucie będą to: dawne kino Światowid, dawne Centrum Administracyjne Huty im. Lenina, założenie placu Centralnego, Teatr Ludowy i kościół Arka Pana. W Tychach zwiedzimy odpowiednio Osiedla A i B, rzeźby plenerowe, kościół św. Ducha, jezioro Paprocańskie.

W trakcie zwiedzania zaplanowano przerwę obiadowo-kawową w Tychach (posiłek nie jest wliczony w cenę biletu).
Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier, dr Patryk Oczko, autorzy projektu badawczego Nowa Huta i nowe miasto Tychy. Analiza porównawcza.
Rzeźba przedstawiająca robotnicę autorstwa Stanisława Marcinowa na Osiedlu A
Najważniejsze informacje
Wyjazd spod Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1). Zbiorka w autokarze o godz. 09.50–10.00.
Bilety w cenie 40 zł (od 7 września, od godz. 12.00) do kupienia w systemie rezerwacji oraz w kasie Muzeum Nowej Huty (Centrum E 1).
Przewidywany czas trwania wycieczki: 10.00-20.00