Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej

„Od zerowego kilometra aż do Gdańska”- spotkanie z szyprem Królewskiego flisu na Wiśle

Najważniejsze informacje
Udział bezpłatny
Wykład odbędzie się w Pałacu Krzysztofory, Spotka

Zapraszamy na wykład w ramach Opowiedz mi rzekę – cykl spotkań o tematyce rzecznej.

Kiedy topnieją śniegi flisacy rychtują swoje galary, by już pod koniec kwietnia rozpocząć sezon pływania po Wiśle. W środowisku flisackim symbolicznym początkiem sezonu jest wypłynięcie krakowskiego Królewskiego Flisu, który z zerowego kilometra Wisły przepłynie aż do samego morza. Załoga galara Solnego już po raz dziewiętnasty z rzędu pokona cały żeglowny odcinek Wisły, czyli niemal 1000 km, by dopłynąć do Gdańska, gdzie, jak co roku powitają ją przyjaciele z muzealnego okrętu Sołdek stacjonującego pod gdańskim żurawiem. Jakie wyzwania niesie za sobą flisowanie? Czy Wisła sprzyja flisakom, a może jest dla nich zagrożeniem? Co zrobić by załoga przez tyle czasu się nie pozabijała? Na te i inne pytania odpowie Jarosław Kałuża, inicjator i szyper Królewskiego Flisu na Wiśle.

Osoby prowadzące: Jarosław Kałuża, Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec
Najważniejsze informacje