Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Muzeum Krakowa znów otwarte! Zachęcamy do sprawdzania aktualnych godzin funkcjonowania oddziałów. Do zobaczenia!
Strona korzysta z ciasteczek!

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Zapraszamy na wystawę „Wańka-wstańka. Nowohucki Pomnik Lenina”

Monument, który funkcjonował w alei Róż tylko 16 lat, odcisnął silne piętno na dzielnicy. Nawet dziś, ponad 30 lat po demontażu pomnika, historie takie jak jego nieudane wysadzenie, próby obalenia przez manifestantów czy legendy miejskie jakie generował budzą zainteresowanie i są szeroko komentowane.

Podczas oprowadzania po wystawie przybliżymy zwiedzającym historię pomnika od powstania aż do demontażu. Opowiemy również o wątkach dotyczących uniwersalnych losów jakie spotykały pomniki na przestrzeni dziejów czy o tzw. „trudnym dziedzictwie” w byłych krajach komunistycznych. Na ekspozycji zaprezentujemy także dzieła eksplorujące tematykę wizerunku „komunistycznych bohaterów” autorstwa Pawła Susida, Krzysztofa M. Bednarskiego i Jacka Sroki. Wśród prezentowanych na wystawie prac odnajdziemy również tak rozpoznawalnych artystów jak Marian Konieczny, Bronisław Chromy, Wojciech Fangor czy Edward Dwurnik czy znaną i budzącą kontrowersję instalację Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich "Fontanna przyszłości" przedstawiającą odblaskową, "siusiającą" figurkę Lenina.

Oprowadzanie: Zbigniew Semik

Limit 15 osób. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e- mail: info@muzeumkrakowa.pl , telefon: 12 426 50 60.

Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej „Wańka-wstańka. Nowohucki Pomnik Lenina”.

Cena: 10 zł bilet ulgowy, 14 zł bilet normalny.

Powiązane oddziały