Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stał dwór szlachecki”

Żółta grafika przedstawiająca jeden z dworów szlacheckich
Najważniejsze informacje
Cena: oprowadzanie w cenie biletu na wystawę czasową.
Bilety do nabycia w kasie Muzeum Podgórza.

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki”.

Ekspozycja jest próbą przybliżenia mieszkańcom Krakowa historii czterech majątków: Prokocimia, Woli Duchackiej, Bieżanowa i Piasków Wielkich.

Co zdecydowało o wyborze tych właśnie przykładów? „Omawiane dwory istnieją fizycznie i pełnią bardzo różne funkcje. Pałac w Prokocimiu jest siedzibą zakonu, dwór w Bieżanowie pełni funkcje placówki kultury, jeden budynek dworu na Woli Duchackiej jest publicznym przedszkolem, drugi popada w ruinę, a dwór w Piaskach Wielkich nadal jest własnością prywatną”, tłumaczy kuratorka wystawy Melania Tutak. „Ważnym dla nas czynnikiem była rola, jaką wybrane miejsca pełnią w przestrzeni społecznej dzielnic: siła oddziaływania ich historii na współczesne życie dzielnicy, obecność w świadomości mieszkańców, a także kondycja architektoniczna obiektów i to, do kogo dziś należą”, dodaje.

Do współtworzenia wystawy zaproszono organizacje społeczne oraz aktywistów działających na rzecz lokalnego dziedzictwa. Ekspozycja jest swego rodzaju podziękowaniem za ich aktywność i nieoceniony wkład w pielęgnowanie i odkrywanie lokalnych historii.

Prowadząca: Melania Tutak
Żółta grafika przedstawiająca jeden z dworów szlacheckich
Najważniejsze informacje
Cena: oprowadzanie w cenie biletu na wystawę czasową.
Bilety do nabycia w kasie Muzeum Podgórza.

Powiązane wydarzenia