Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Rejestracja na IX Bieg Pamiętaj z nami 2023 trwa! Szczegóły w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.
Strona korzysta z ciasteczek!

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” tłumaczone na PJM

Kolorowa grafika. Różnokolorowy wiatrak na pomarańczowym tle. W centrum grafiki tytuł wystawy. W prawym górnym rogu logo Muzeum Krakowa.
Najważniejsze informacje
Oprowadzanie bezpłatne

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” tłumaczone na Polski Język Migowy PJM.

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi na te pytania na wystawie w Muzeum Nowej Huty. Można tu nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Partnerzy wystawy:

  • Fundacja Muzeum Komiksu
  • Muzeum Zabawek w Krakowie
  • Muzeum Elektroniki w Krakowie
Kolorowa grafika. Różnokolorowy wiatrak na pomarańczowym tle. W centrum grafiki tytuł wystawy. W prawym górnym rogu logo Muzeum Krakowa.
Najważniejsze informacje
Oprowadzanie bezpłatne

Mecenas wystawy

Powiązane oddziały

Powiązane wydarzenia