Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN

Otwarcie wystawy rzeźb Pawła Orłowskiego BOT RIDERS - mapping na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory

Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę rzeźb Pawła Orłowskiego BOT RIDERS na placu Szczepańskim oraz na dziedzińcu i w sieni Pałacu Krzysztofory.
Wystawa jest wynikiem współpracy Artysty Pawła Orłowskiego z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Muzeum Krakowa jest Partnerem Wystawy.

Wystawa wpisuje się w program wydarzenia Open Eyes Art Festival, będącego częścią Open Eyes Economy Summit.

Program otwarcia wystawy

22.10.2021
godz. 18:00 – plac Szczepański: odsłonięcie rzeźby oraz deklamacja tekstów o robotachStanisława Lema
godz. 19:00 – dziedziniec Pałacu Krzysztofory: wernisaż wystawy oraz mapping autorstwa Wojciecha Kapeli
W erze postczłowieka, w kontekście futurystycznych wizji lemowskich, Paweł Orłowski próbuje oswoić odbiorców z tym, co nadejdzie. Robi to, konstruując kilkumetrowe rzeźby Botów, które mają ambicje „zamieszkać” na naszych osiedlach, w parkach, na lotniskach, a dziś natomiast, na krakowskim placu Szczepańskim i dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych.

Oswajanie przyszłości to ważna rola społeczna, niemal terapeutyczna, sztuki Orłowskiego.     W dniu otwarcia wystawy artysty, Akademia Sztuk Pięknych zaplanowała na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, w przestrzeni, w której umieszony jest posąg jeźdźca, multimedialne wydarzenie – mapping, który będzie artystyczną impresją-łącznikiem przeszłości z przyszłością, inspirowaną jedną z krakowskich legend – „O jeźdźcach zaklętych w gołębie”.  Futurystyczny jeździec nie oparł się zatem podroży w czasie – w odwrotnym kierunku niż ten, który pierwotnie obrał. Odrębna jest natomiast ,,Złota Tancerka” – rzeźba Orłowskiego, którą interpretować można jako wizualizację ,,geniuszu” lub ,,genius loci”, a oglądać w budynku Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20.

Paweł Orłowski (ur. 1975)

- artysta rzeźbiarz, dr hab. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Poszukiwanie oryginalnego stylu rozpoczął podczas swoich pierwszych międzynarodowych wystaw w Berlinie i Bonn w 1999 roku. Język przekształceń oraz transformacji ciała człowieka finalnie zaowocował odejściem od realistycznych przedstawień i wypracowaniem syntetycznej, skubizowanej formy, stylu rozpoznawalnego dla artysty. Jako jeden z niewielu artystów tworzy swoje projekty w skali kameralnej jak i w formie wielkogabarytowych rzeźb.

Paweł Orłowski jest laureatem nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie.