Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Otwarcie wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”

Kolorowa grafika. Różnokolorowy wiatrak na pomarańczowym tle. W centrum grafiki tytuł wystawy.
Najważniejsze informacje
Bez limitu osób
Udział bezpłatny
Bez rezerwacji

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”! W programie zwiedzanie wystawy oraz atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych.

Wystawa będzie opowiadać o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Można tu będzie nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Przygotowujemy ścieżkę zwiedzania dla najmłodszych, na którą złożą się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty.

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie będzie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie może tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

W gronie eksponatów znajdzie się wiele prywatnych pamiątek, w niektórych przypadkach opatrzonych wspomnieniami właścicieli. Ten zasób jest efektem akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”, zapraszającej do współtworzenia wystawy i przeprowadzonej przez Muzeum od grudnia 2021 roku do marca 2022 roku. Dzięki temu nasza (wspólna) opowieść nabierze wyjątkowego, osobistego charakteru.

Partnerzy wystawy:

  • Fundacja Muzeum Komiksu
  • Muzeum Zabawek w Krakowie
  • Muzeum Elektroniki w Krakowie  

Mecenas wystawy:

  • Trefl S.A.
Kolorowa grafika. Różnokolorowy wiatrak na pomarańczowym tle. W centrum grafiki tytuł wystawy.
Najważniejsze informacje
Bez limitu osób
Udział bezpłatny
Bez rezerwacji

Powiązane oddziały

Powiązane wydarzenia