Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Pamiętaj z nami 2024 - Oddział Ulica Pomorska

Najważniejsze informacje
Dokładne informacje o udziale w wydarzeniach znajdują się w opisie.
Pamiętaj z nami, jako cykliczna impreza organizowana jest przez Muzeum Krakowa od 2012 roku. W tym roku od 1-20 października obędą się wydarzenia w trzech oddziałach Trasy Pamięci – Ulicy Pomorskiej, Aptece pod Orłem oraz Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Proponowane aktywności spięte zostaną wspólnym tematem przewodnim, jakim są doświadczenia wojenne uchodźców, z okresu II wojny światowej, a także współcześnie, ze szczególnym naciskiem na doświadczenia uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę.

Temat zostanie podjęty z perspektywy indywidualnej, ale także w szerszym kontekście wydarzeń – mechanizmów łączących się z tym zagadnieniem. Proponowany temat przewodni jest mocno osadzony w dziedzictwie miasta i jego mieszkańców. Niemniej, podejmuje siłą rzeczy także tematykę wykraczająca poza Kraków. Napływ dużej rzeszy uchodźców z Ukrainy po 2022 roku stał się wyzwaniem na wielu płaszczyznach dla państwa i dużych ośrodków miejskich w pierwszych tygodniach wojny. Fundamentem wydarzeń będą doświadczenia Polaków i Ukraińców. Nie wolno jednak również zapomnieć o uchodźcach politycznych z Białorusi czy – uchodźcach z Bliskiego Wschodu

Wśród celów projektu znajdują się cele z obszaru edukacji, promocji empatii i ludzkiej solidarności, integracji osób wywodzących się z różnych kultur, a także pracy nad pamięcią i zaangażowania społecznego.  Adresatami wydarzenia są krakowianie z różnych grup wiekowych, ukraińska mniejszość w Krakowie, turyści zagraniczni odwiedzający oddziały Trasy Pamięci, mieszkańcy dzielnic Podgórze i Krowodrza, w których znajdują się oddziały Trasy Pamięci.

W programie znajdą się warsztaty historyczne dla młodzieży, dyskusje, wykłady, projekcja filmowa połączona ze spotkaniem z twórcami z Ukrainy, odsłonięcie muralu stworzonego przez polskich i ukraińskich artystów, otwarcie wystawy plenerowej na placu Bohaterów Getta, koncerty w przestrzeni wystaw oraz przedstawienie teatralne Huljet, huljet zrealizowane przez krakowski Teatr Figur, spotkania z korespondentami wojennymi relacjonującymi współczesne konflikty zbrojne oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom, oprowadzania po wystawach, integrujące warsztaty kulinarne kuchni ukraińskiej, białoruskiej i bliskowschodniej. Finałem wydarzenia będzie zorganizowany w Fabryce Schindlera koncert Wołanie o pokój międzynarodowego chóru Jednym głosem połączony z recytowaniem poezji poświęconej wojnom i uchodźcom, będący refleksyjnym hołdem dla ofiar konfliktów wojennych.

Program:

  • 4 października (piątek) godz. 12:00
    Oficjalny start gry miejskiej Konspiracja w cieniu swastyki

    Osoby odpowiedzialne: Jak Jakub Grabowski, Tomasz Stachów

W obliczu brutalnej polityki Niemców, naturalną reakcją okupowanej ludności było organizowanie struktur konspiracyjnych. Były one tworzone przez przedstawicieli niemal każdych grup społecznych, przez co ich wymiar przybierał rozmaite formy. Swoje własne struktury tworzyli wojskowi, inteligencja, przedstawiciele ludności chłopskiej, ale również zamknięci w getcie Żydzi. Każda grupa cechowała się inną formą organizacji i założeniami, ale każdej z nich przyświecał jeden cel – opór przeciwko niemieckiemu okupantowi. Niejednokrotnie zdarzało się, że osoby zaangażowane w konspirację ponosiły za swoją nieugiętość najwyższą cenę. W trakcie gry miejskiej uczestnicy poznają struktury konspiracyjne funkcjonujące wśród polskich wojskowych, ludności żydowskiej oraz inteligencji. Poruszone zostaną zagadnienia związane z akcjami dywersyjnymi, produkcją dokumentów i tajnym nauczaniem, ale również niemiecką polityką terroru i formami represji.
Trasa Gry:
Ulica Pomorska 2 - Plac Krakowski – Aleja Mickiewicza – Wawel – Skawińska – Plac Nowy – Nadwiślańska – Plac Bohaterów Getta (Apteka pod Orłem) – Lipowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera)
Kontakt w sprawie gry miejskiej: j.grabowski@muzeumkrakowa.pl 

 

  •  4 października (piątek), godz. 15:00
    Oprowadzanie po wystawiestałej Krakowianie wobec terroru i celach aresztu Gestapo, śladami osób którzy jako uchodźcy w 1939 r z Kresów Wschodnich, Śląska i Wielkopolski oraz w 1944 z Warszawy znaleźli schronienie w Krakowie i byli represjonowani przez okupanta.

    Bilet wstępu 20 zł. Obowiązują zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 poniedziałek - niedziela, od 10.00 do 19.00, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

  • 5 października (sobota), godz. 16:00-17:30
    Wykład: „Kraków jako azyl skrzywdzonych przez wojnę”.

Wykład dr Marcina Chorązkiego (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie) dotyczący roli Krakowa z okresu lat 1944/1945 jako środka pomocy dla uciekinierów wojennych, wypędzonych przez Niemców Polaków z różnych rejonów okupowanej Polski i wyzwolonych z obozów koncentracyjnych.


Osoba odpowiedzialna: Tomasz Stachów

  • 5 października (sobota), godz. 18:00 – 19:15
    Koncert kwartetu smyczkowego Sinfonietty Cracovia wykonującej muzykę na żywo w przestrzeni wystawy Krakowianie wobec terroru połączony z odczytywaniem relacji polskich uchodźców wojennych.

Osoba odpowiedzialna: Wojciech Górny

 

  • 6 października (niedziela), godz. 17:00
    Panel dyskusyjny „Losy polskich uchodźców wojennych w okresie II wojny światowe i opowieści o nich”
Spotkanie dotyczące sytuacji uchodźców z terenów wcielonych do III Rzeszy w 1939 r, Wołynia w 1943 r., Warszawy w 1944 r.. Spotkanie miałoby na celu przedstawić przyczyny ucieczek, różnice i podobieństwa w sytuacji ludzi którzy znaleźli się na nowych terenach często zdanych jedynie na życzliwość miejscowej ludności czy konsekwencji psychicznych związanych z wypędzeniem ze swoich stron rodzinnych. Ponadto, przedstawiona zostanie problematyka opowieści o tej tematyce na wystawach muzealnych.

Paneliści i zakres tematyczny debaty: sytuacja uchodźców z terenów wcielonych do III Rzeszy w 1939 r.: Mariusz Gratkowski, Wołynia w 1943 r., Tomasz Potkaj, Warszawy w 1944 r.: Fundacja Ośrodka KARTA, Prowadzenie: Grzegorz Bernasik (Radio Kraków).

Osoby odpowiedzialne: Bartosz Heksel, Tomasz Stachów
Najważniejsze informacje
Dokładne informacje o udziale w wydarzeniach znajdują się w opisie.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Powiązane oddziały

Powiązane wydarzenia