Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Szanowni Państwo, w związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa. Więcej informacji w zakładce Wydarzenia >> Aktualności.

Przestrzeń miasta. Podgórze – Próby interpretacji spuścizny dzielnicy

Nowym, zaproponowanym przez nas elementem Akademii Dydaktycznej będzie cykl „Sztuka interpretacji”, czyli zajęcia realizowane zarówno w muzeum, jak i w przestrzeni miejskiej.

Wiosenny cykl spotkań muzealnych w ramach Akademii Dydaktycznej poświęcony zostanie interpretacji jako istotnej praktyce edukacyjnej i wykorzystaniu jej w pracy nad dziedzictwem kulturowym, dostępnym zarówno w przestrzeni ekspozycji, jak i miasta. Punktem wyjścia do zaproponowanych zajęć stanowić będą wybrane spojrzenia na interpretację dziedzictwa, którym zajmuje się instytucja muzeum miejskiego. Nawiązując do myśli Freemana Tildena, dla którego istotne jest nie tyle przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim budowanie zainteresowania
i inspirowanie w poszukiwaniu własnych „ścieżek dostępu”, w trakcie spotkań zastanowimy się,
w jaki sposób kontakt z przeszłością, żywą tkanką miasta czy artefaktami pomaga w opowiadaniu i rozumieniu historii. Skupimy się również na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak zdynamizować prowadzone narracje, aby prezentowane treści stały się interesujące i bliskie współczesnemu uczniowi czy zwiedzającemu.

Chcielibyśmy zatem, aby nasze spotkania w ramach tego cyklu Akademii stały się rodzajem laboratorium interpretacji przeszłości adresowanym dla nauczycielek i nauczycieli. Zaproponowane praktyki mają nie tyle tworzyć gotowe rozwiązania dydaktyczne, co raczej stanowić inspirację (a może i prowokację?) do tego, jak czerpać z licznych muzealnych źródeł czy dyscyplin badawczych i dążyć do samodzielności w rozumieniu i odczytywaniu złożonych kodów spuścizny miejskiej.

Zajęcia odbywać się będą w środy o godz. 17:00

Przestrzeń miasta. Podgórze – Próby interpretacji spuścizny dzielnicy

Miejsce zbiórki: przy kościele św. Józefa, ul. Zamoyskiego 2
Prowadzenie: Elżbieta Lang

W trakcie zajęć terenowych po niegdyś niezależnym mieście, które prawa miejskie uzyskało w 1784 roku, poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak bezpośredni kontakt z dynamiczną przestrzenią współczesnego Podgórza może pomóc w tworzeniu sposobów interpretacji jego dziedzictwa kulturowego. Poznając wielowarstwowe, przenikające się elementy przeszłości dzielnicy i jej przemiany architektoniczne, uczestnicy zastanowią się, jak mogą one wpływać na tożsamość mieszkańców, ale i w jaki sposób można je wykorzystać w przygotowaniu własnej ścieżki interpretacyjnej w szerszym, interdyscyplinarnym nauczaniu. W trakcie spotkania będzie można zobaczyć nie tylko najważniejsze zabytki dzielnicy (kościół św. Józefa, magistrat), ale i te bardziej nieoczywiste miejsca.

Informacje organizacyjne

Udział w zajęciach jest bezpłatny
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Zajęcia odbywać się będą głównie stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego. Muzeum Krakowa zastrzega sobie możliwość zmiany formy warsztatów na online w zależności od bieżącej sytuacji epidemicznej.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl.

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:    https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele